reklama

"Na přání rodiny nebudeme uvádět žádné další informace," řekla Lipovská.

Muž středního věku se na říčku Veličku vydal spolu s mladší společnicí v pátek odpoledne, když Velička vystoupala na první povodňový stupeň. Na jezu se jejich loď převrátila.

Mladší žena byla pod hladinou pouze krátce. Muže ale museli záchranáři půl hodiny resuscitovat. "Mladá žena byla podchlazená, ošetřili jsme ji a k další péči převezli do hodonínské nemocnice. Muž středního věku byl pod hladinou déle, asi půl hodiny jsme ho resuscitovali. Podařilo se nám obnovit jeho životní funkce. V kritickém stavu jsme ho letecky transportovali do nemocnice u svaté Anny v Brně," uvedla v pátek mluvčí záchranářů Michaela Bothová.

Také druhý vodák, který se v pondělí odpoledne po převrhnutí kánoe topil ve Vsetínské Bečvě pod splavem v Hovězí na Vsetínsku, zemřel. ČTK to dnes ráno řekl mluvčí nemocnic Zlínského kraje Egon Havrlant. V řece teče po vydatných deštích více vody než obvykle.

"Muž byl přijatý na ARO Vsetínské nemocnice v kritickém stavu. I přes veškerou snahu lékařů a ošetřovatelského personálu dnes nad ránem zemřel," uvedl Havrlant. S ohledem na rodinu zemřelého nebude nemocnice k případu poskytovat další informace. Druhý muž z posádky kánoe zemřel na následky topení na místě neštěstí. Jde nejméně o osmou oběť červnových záplav v zemi.

Tři muži a jedna žena ve středním věku se na Vsetínskou Bečvu vydali v pondělí na dvou kánoích. "Když připluli krátce po 16:30 k jezu v Hovězí, vyhodnotili, že bude bezpečnější jez obejít. Kánoe přenesli po břehu a nastoupili na ně až pod jezem. Dva muži se po nasednutí vrátili s kánoí kousek blíž k jezu. Když se přiblížili, proud je vtáhl, do kánoe se jim nabrala voda, převrátili se a začali se topit," uvedla krajská policejní mluvčí Lenka Javorková.

Osádce z druhé kánoe se podařilo z vody pod splavem vytáhnout jednoho z mužů. Poté ho sanitka převezla do nemocnice ve Vsetíně, kde dnes zemřel. "Druhého muže se podařilo policistům s hasiči a záchrankou vytáhnout z řeky Bečvy až dva a půl kilometru od tohoto místa. Vzhledem k jeho vážnému stavu přiletěl na místo vrtulník. Záchranáři se pokoušeli muže oživovat, ovšem neúspěšně. Muž zemřel," uvedla Javorková. Tragédii vyšetřují vsetínští kriminalisté.

Přehled záplav v ČR

50 mrtvých - červenec 1997

- Nejtragičtější záplavy 20. století rychle postihly třetinu ČR, nejvíce Moravu a východní Čechy. Zaplaveno bylo 536 měst a obcí v 34 okresech, zemřelo 50 lidí. Celkové škody přesáhly 63 miliard korun.

17 mrtvých - srpen 2002

- Nejrozsáhlejší záplavy za poslední stovky let postihly více než třetinu České republiky, nejvíce utrpěly jižní, střední a severní Čechy. O život přišlo 17 lidí, škody byly vyčísleny na 73,1 miliardy korun.

15 mrtvých - červen 2009

- Vytrvalé a vydatné deště způsobily povodně nejprve v Olomouckém, Moravskoslezském a Jihočeském kraji. Velká voda ale až do začátku července postupně způsobila velké škody i na Vysočině, Zlínském, Ústeckém a Libereckém kraji. Zemřelo 15 lidí, devět z nich na Novojičínsku, povodně způsobily škody za více než 8,5 miliardy korun.

15 mrtvých - červen 2013

- Záplavy po vytrvalých deštích zasáhly zejména Jihočeský, Plzeňský, Ústecký, Liberecký, Královéhradecký, Středočeský kraj a Prahu. V souvislosti s velkou vodou zemřelo 15 lidí, škody dosáhly 15 miliard korun.

Devět mrtvých - březen 2006

- Tající sníh a intenzivní deště rozvodnily řeky, nejvíce stoupla hladina na Dyji, Moravě, Labi a Ohři. Postiženy byly téměř všechny kraje, zemřelo devět lidí, včetně dvou dětí (pětiletého a šestiletého chlapce). Většina z obětí utonula v rozvodněných tocích. Celkové Škody byly vyčísleny na téměř šest miliard korun.

Nejméně osm mrtvých - červen 2020

- Vytrvalé deště provázené někde bouřkami vyvolaly lokální povodně na řadě míst ČR, postižené byly Olomoucký, Pardubický nebo Zlínský kraj. Už v neděli 7. června zemřela v Šumvaldu na Olomoucku žena, další se dosud pohřešuje, o týden později našli po bouřce v kaluži vody v Kojicích na Pardubicku utonulého muže. V sobotu zemřel v rozvodněné řece Osoblaha na Bruntálsku muž, ženské tělo, jež svědci ve vodě také zahlédli, se zatím nenašlo. V neděli zemřela dívka z nafukovacího člunu, který se převrátil na rozvodněné Morávce na Frýdecko-Místecku, také o víkendu pak v rozvodněném potoce v Lopeníku na Uherskohradišťsku utonul starší muž. Při sjíždění Vsetínské Bečvy se v pondělí pod splavem v Hovězí na Vsetínsku převrhla kanoe se dvěma muži, jeden na následky utonutí zemřel v pondělí, druhý dnes. V noci na dnešek zemřel další vodák, který se v pátek topil ve Velké nad Veličkou na Hodonínsku.

Sedm mrtvých - srpen 2010

- Po vydatných deštích zasáhly povodně sever Čech, zejména Liberecko a Děčínsko. Zahynulo sedm lidí, škody přesáhly deset miliard korun

Šest mrtvých - červenec 1998

- Mohutné přívalové deště způsobily záplavy v okresech Rychnov nad Kněžnou a Náchod. Zaplaveno bylo na tři desítky obcí, zemřelo šest lidí.

Šest mrtvých - květen až červen 2010

- ČR postihly ve dvou vlnách záplavy, první přišla vlivem silných dešťů v polovině května, další pak začátkem června. Nejvíce byla postižena Morava a severní Čechy. Záplavy si vyžádaly šest životů, škody byly zhruba pět miliard korun.

reklama