Na akci, kterou uspořádala platforma Stojíme za Ukrajinou, dorazili demonstranti s modro-žlutými ukrajinskými vlajkami i s vlajkami Severoatlantické aliance. Třímali transparenty s nápisy jako „Běž domů, Ivane!“, "Airplanes for Ukraine" (Letadla pro Ukrajinu) či "Close the Sky" (Uzavřete nebe). Právě vytvoření bezletové zóny nad Ukrajinou podpořili v dnešních projevech senátoři Marek Hilšer z klubu STAN a Adéla Šípová (Piráti).

"Bezletová zóna je deštníkem, který může ochránit civilisty, kteří jsou nyní bombardováni. Je naše morální povinnost se jich zastat a nečekat," řekl Hilšer. „Kryse musíte šlápnout na krk dříve, než vám skočí na záda. Musíme hledat řešení, nesmíme hledat výmluvy," prohlásil.

Sociolog Fedor Gál pochválil předsedu vlády Fialu za "názor a odvahu". Zároveň zkritizoval prezidenta Miloše Zemana. "Probudil se až ve chvíli, kdy umírali lidé. Do té doby byl Putinova loutka, je spolupachatel," řekl k Zemanovu dlouhodobému sympatizování s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Mezi řečníky na pódiu se vystřídali také spisovatelka Tereza Boučková nebo Martin Svárovský, vedoucí programu bezpečnostních strategií centra Evropské hodnoty. Ten se vyslovil pro humanitárně-vojenskou akci i s rizikem zatažení dalších států do válečného konfliktu.

Organizátoři demonstrace na sociálních sítích uvedli, že pro Ukrajinu, která čelí ruské invazi, žádají například moderní protivzdušné systémy nebo dodávku letadel. Chtějí hledat nové a kreativní způsoby pomoci.

Připravili také otevřený dopis pro českou vládu a vlády západních zemí, v němž apelují na neustupování zlu. "Přestaňme se bát Putina. Je to Putin, kdo napadl suverénní zemi, je to Putin, kdo zastrašuje a vydírá svět - jadernými zbraněmi, kosmickým programem, zemním plynem, bombami," napsali. "Jako občané jsme připraveni na nepohodlí, připraveni na rizika," doplnili. Dopis, který podle jeho autorů podpořil i předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, bude možné podepsat jako online petici.

"Zatímco my nevíme, co dělat, a bojíme se jeho zloby a odplaty, Putin srovnává Ukrajinu se zemí. Bez lítosti vraždí i civilní obyvatelstvo, včetně dětí. Stejně bez lítosti nechává vraždit i své muže a chlapce, které do té nesmyslné války posílá. Nedopusťme, aby v tom pokračoval. Příště budeme na řadě my. Neustupujme zlu! Jako občané jsme připraveni na nepohodlí, připraveni na rizika. Prosíme, nebojte se odvážných činů, které Putinovu invazi a teror na Ukrajině zastaví. Jde o budoucnost nás všech!" napsali k petici organizátoři.

V závěru akce pozvali organizátoři veřejnost na demonstraci za Ukrajinu, která se uskuteční v neděli 3. dubna na Letenské pláni.

reklama