reklama

Cestou u ruské ambasády lidé na připomínku obětí války zapichovali do země ukrajinské vlaječky. Akci nazvanou Vidíme jasně, co je třeba udělat pořádaly spolek Milion chvilek, Paměť národa, ukrajinské velvyslanectví či iniciativa Dárek pro Putina. Akce skončila před 22:00 zpěvem české hymny.

Podle Pavla je až zarážející, kolik toho má Česko společného s Ukrajinou. Poukázal na podobnost se Sudetami. "Protože tehdy před druhou světovou válkou se Hitler choval stejně, jako se choval teď Putin ve vztahu k Ukrajině. Také zneužil německou menšinu v našich Sudetech, podněcoval vášně a násilí, které potom využil jako záminku pro potlačení," řekl. Dodal ale, že Ukrajina se brání a zaslouží respekt. Podotkl, že na jedné straně je první výročí smutné, protože jde o válku, která přináší "obrovské" oběti na životech, na druhé straně je to ale výročí povzbudivé, protože Ukrajina se hrdinsky brání. Putin své zemi uškodil, Rusové jsou považováni za barbary, dodal.

Chargé d’affaires ukrajinského velvyslanectví Vitalij Usatyj poděkoval Čechům za pomoc Ukrajincům, britský velvyslanec v Česku Matthew Field zase Ukrajině, že bojuje za svobodnou Evropu. Německý velvyslanec v Česku Andreas Künne avizoval, že Německo bude pomáhat Ukrajině tak dlouho, jak bude potřeba. Akci podpořili vystoupením v úvodu také velvyslanec Spojených států amerických Bijan Sabet nebo ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). "Jsem hrdý, že dnes tu mohu stát s vámi a opakovat své jednoduché poselství. Stojíme na straně Ukrajiny, stojíme s vámi a nikam neodejdeme. Sláva Ukrajině!," řekl Sabet. Rakušan mimo jiné poděkoval lidem za podporu. Publicista a spisovatel Jiří Padevět připomněl také dnešní 75. výročí komunistického puče v Československu a také 73. výročí úmrtí faráře Josefa Toufara na následky mučení příslušníky StB. "Zkusme alespoň tímto pochodem vzkázat agresorovi, že jsme na straně Ukrajiny, na straně svobodného světa vzdorujícího východní despocii," řekl.

Průvod šel po úvodních projevech řečníků na Letné a videomappingu na budovu ministerstva vnitra k ruskému velvyslanectví a dál k ukrajinské ambasádě, kde bylo velké zastřešené pódium a velkoplošná obrazovka, kde se promítaly záběry z války a zdravice. Ukrajinu přišli podpořit lidé nejrůznějšího věku, v průvodu šli za chladného počasí i matky s kočárky či pejskaři, vedle Čechů bylo slyšet i mnoho Ukrajinců. "Přišli jsme podpořit Ukrajinu. Česko by mělo pokračovat v dodávkách materiálu a peněz do země," řekl ČTK starší pán. Student ČVUT s kamarády věří, že i touto cestou je potřeba vyjádřit podporu a ukázat, že Češi za Ukrajinou stojí.

V čele průvodu jely motorky, policie zastavovala dopravu. U ruské ambasády účastníci pochodu bučeli, volali "hanba" a "Putin je fuj". Nicméně dav se podle zpravodajky ČTK nezastavoval a šel dál ulicí Ukrajinských hrdinů. V parku u náměstí Borise Němcova je kříž, u kterého někteří zapíchli ukrajinské vlaječky do země.

Na koncertu v úvodu vystoupila kapela z ukrajinského Charkova a poté dětský ukrajinský sbor. Podle vládní zmocněnkyně pro lidská práva Kláry Šimáčkové Laurenčíkové je důležité, aby nikdo nezůstal stranou, je potřeba, aby mladí mohli studovat. Je potřeba si všímat, jak se v Česku žije všem - dětem, dospělým i starším lidem, řekla na pódiu před vystoupením Davida Kollera s kapelou. Podobně se už předtím vyjádřil i ředitel organizace Člověk v tísni Šimon Pánek. Zdravici mezi jednotlivými vystoupeními poslal také předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) a v závěru i bývalý velvyslanec Ukrajiny v Česku Jevhen Perebyjnis. "Pomohli jste nám přežít v nejtěžších časech.... váš příspěvek byl a bude jedním z rozhodujících," vzkázal shromážděným. Před závěrem akce na pódiu promluvila i předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová a podnikatel Dalibor Dědek, který na začátku loňského května vyhlásil projekt Dárek pro Putina.

Koncert poslouchali lidé v chladném počasí za střídání deště a sněžení. Na akci, která skončila zpěvem české hymny chvíli před 22:00, dohlížely desítky policistů z pořádkové, kriminální a dopravní policie včetně antikonfliktního týmu. "Vše to bylo bez narušení veřejného pořádku," řekla ČTK policejní mluvčí Violeta Siřišťová.

Rusko zaútočilo na Ukrajinu loni 24. února. Konflikt si od té doby vyžádal životy tisíců ukrajinských civilistů a miliony dalších lidí vyhnal z domovů. Ruská agrese vyvolala masivní vlnu solidarity v České republice i zahraničí. Západní lídři kroky Moskvy odsoudili a země proti Rusku uplatňují sankce.