Sešli se hodinu po poledni na náměstí Míru, odkud se vydali průvodem přes Václavské na Staroměstské náměstí. Akci, kterou pod názvem Rusové proti Putinovi pořádá Pražský ruský protiválečný výbor, se zatím obešla bez problémů.

Cestou účastníci pochodu provolávali rusky hesla Ne válce, Rusko bude svodné nebo Sláva Ukrajině. Účastníci protestu si přinesli také transparenty poukazující na to, že proti Putinovi stojí Rusové nejen v Moskvě či Petrohradě, ale i na Dálném východě či na Urale. Někteří mají s sebou cedule v ruštině, češtině i angličtině odsuzující ruský útok na sousední zemi.

Na shromáždění jsou vidět hlavně bílo-modro-bílé vlajky symbolizující ruské protesty proti válce, nechybí ani vlajky Evropské unie, Česka či Ukrajiny. Na shromáždění dohlížejí policisté, zatím nemuseli řešit žádný incident. Na Staroměstském náměstí jsou na programu projevy řečníků.

Pořadatelé svolali protest přes facebook. Uvedli, že i Rusové, kteří žijí v České republice, musí veřejně ukázat, že se jednoznačně staví proti válce. "Jsme s Českem, Evropou a celým světem proti ruské agresi," napsali.

reklama