reklama

Chce, aby byly dvě specializované nemocnice s lůžky pro lidi s koronavirem, jedna v Praze, jedna v Brně. Některá zdravotnická zařízení už v minulých dnes méně důležité výkony začala odkládat.

"Budeme chtít, aby nemocnice odložily odložitelné výkony.... Potřebujeme, aby ty nemocnice se soustředily jenom na koronavir," řekl premiér. Týká se to i ambulantních lékařů a zubařů, dodal.

Situace je podle Babiše vážná, čísla budou stoupat. Uvedl, že nyní je v Česku 231 potvrzených případů nákazy novým koronavirem, ráno to bylo 214 případů. Večer může počet nakažených přesáhnout 300, předpokládá premiér.

"Chceme se soustředit na to, abychom zorganizovali velice rychle dvě specializované nemocnice s lůžky na koronavir, jednu v Praze a jednu v Brně," řekl. Budou v nich i ventilátory, v současné době jich má stát podle Babiše asi 3600, 60 procent jich je vytíženo.

Opatření dnes odpoledne projedná vláda, stejně jako možné vyhlášení karantény pro celé Česko. Schválit by měla podle Babiše také krizový štáb, jeho předsedou by měl být náměstek ministra zdravotnictví, epidemiolog Roman Prymula.

Vláda už v minulých dnech zavedla mnohá omezení, která už nyní zasáhla i běžný život. Uzavřena je například část obchodů a služeb, uzavřeny jsou vyjma takzvaného prodeje z okna ven restaurace, bary a další podobné zařízení. Zavřely školy, divadla, kina i jiné kulturní instituce. Omezení se týkají i cestování do zahraničí, od půlnoci bude platit úplný zákaz.

reklama