Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nemocnice v Česku na pokraji sil. Kapacity pro covid lůžka jsou téměř vyčerpané

Lékaři a sestry pečují o pacienty s koronavirem
Lékaři a sestry pečují o pacienty s koronavirem
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Kapacity nemocnic, které se starají o pacienty s covidem, se blíží svým limitům. Možnosti navýšení jsou velmi omezené kvůli nedostatku personálu. Novinářům to dnes řekl náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Černý. Počty hospitalizovaných s covidem nyní rostou o 150 až 200 lidí denně. Pokud se naplní špatné predikce, bude v lednu v nemocnicích až 12.000 lidí s covidem. Nyní je hospitalizováno asi 7300 lidí.

"Je zcela evidentní, že se kapacity lůžek blíží svému limitu. Možnosti navýšení jsou velmi omezené," řekl Černý. Hlavním důvodem, proč není možné navýšit kapacity, je nedostatek zdravotnického personálu. Některá krajská zdravotnická zařízení podle Černého uvedla, že už jsou na konci svých možností. Nejhorší situace je nyní v Moravskoslezském kraji.

Více než 200 pacientů s covidem mají ve fakultních nemocnicích v Ostravě a Brně, ve Fakultní nemocnici Plzeň jich je přes 170. Ministerstvo ale nyní neuvažuje o tom, že by otevřelo polní nemocnici v pražských Letňanech. Důvodem je opět nedostatek civilního zdravotnického personálu. Armáda by podle Černého mohla obsloužit asi 50 lůžek v této nemocnici, celková kapacita polní nemocnice je přitom 500 až 600 lůžek. Ministr Jan Blatný (za ANO) pak na dotaz novinářů doplnil, že o tom, zda budou polní nemocnice v Letňanech a v Brně použity jako záložní nemocnice, se rozhodne v dalších dnech. Počítá se ale s jejich využitím jako očkovacích center v dalších měsících, kdy bude v Česku velké množství očkovacích dávek.

V nemocnicích je v současnosti asi 7300 lidí s nemocí covid-19, z nich asi 1100 vyžaduje intenzivní péči. Podporu dýchání potřebuje asi 570 lidí. Počty hospitalizovaných by podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška mohly podle predikcí vzrůstat ještě asi deset dní. Předpokládá se, že se vyrovnají číslům z podzimní vlny epidemie, kdy nemocniční péči potřebovalo asi 9500 lidí s covidem-19, a podle Duška je potřeba se připravit i na variantu, že v nemocnicích bude až 12.000 pacientů. Na jednotkách intenzivní péče by pak bylo asi 1800 lidí.

Celkem bylo k 6. lednu 6916 zdravotníků nakažených covidem-19, z toho bylo 1286 lékařů, 3172 sester a 2458 dalších zdravotnických pracovníků. Více než 1000 nakažených zdravotníků evidovali v Praze a v Moravskoslezském kraji.

Ministr Blatný také na dotaz novinářů řekl, že se nyní vedou jednání se zdravotními pojišťovnami, jak by mohly přilepšit zdravotnickým zařízením, aby měly prostředky na odměny. Odměny zdravotníkům už dříve přislíbil premiér Andrej Babiš (ANO).

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 nemocnice zdravotnictví Jan Blatný Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS ČR)

Související

Aktuálně se děje

18. ledna 2025 9:55

Leon Tsoukernik po kolapsu bojuje o život. Policie prozradila novinky

Příbuzní Leona Tsoukernika a jeho přátelé, včetně těch slavných, se zajímají především o jeho zdravotní stav a doufají v zázrak. Nesmí se však zapomínat, že kolaps známého podnikatele, respektive okolnosti události, řeší i policie. Jak pokročilo vyšetřování? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Peníze na důchody, ilustrační fotografie

Důchody a další nová taxa. Poště se bude platit za valorizační oznámení

Důchodová reforma přináší řadu změn a jedna z nich se týká i valorizačního oznámení. Od příštího roku bude vždy k dispozici v elektronické podobě, a to v datové schránce či na ePortálu ČSSZ. S doručením na adresu se sice přímo nekončí, ale bude možné pouze po podání žádosti a na náklady klienta. Lidé narození před rokem 1955 nadále nic platit nebudou.