reklama

"Je zcela evidentní, že se kapacity lůžek blíží svému limitu. Možnosti navýšení jsou velmi omezené," řekl Černý. Hlavním důvodem, proč není možné navýšit kapacity, je nedostatek zdravotnického personálu. Některá krajská zdravotnická zařízení podle Černého uvedla, že už jsou na konci svých možností. Nejhorší situace je nyní v Moravskoslezském kraji.

Více než 200 pacientů s covidem mají ve fakultních nemocnicích v Ostravě a Brně, ve Fakultní nemocnici Plzeň jich je přes 170. Ministerstvo ale nyní neuvažuje o tom, že by otevřelo polní nemocnici v pražských Letňanech. Důvodem je opět nedostatek civilního zdravotnického personálu. Armáda by podle Černého mohla obsloužit asi 50 lůžek v této nemocnici, celková kapacita polní nemocnice je přitom 500 až 600 lůžek. Ministr Jan Blatný (za ANO) pak na dotaz novinářů doplnil, že o tom, zda budou polní nemocnice v Letňanech a v Brně použity jako záložní nemocnice, se rozhodne v dalších dnech. Počítá se ale s jejich využitím jako očkovacích center v dalších měsících, kdy bude v Česku velké množství očkovacích dávek.

V nemocnicích je v současnosti asi 7300 lidí s nemocí covid-19, z nich asi 1100 vyžaduje intenzivní péči. Podporu dýchání potřebuje asi 570 lidí. Počty hospitalizovaných by podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška mohly podle predikcí vzrůstat ještě asi deset dní. Předpokládá se, že se vyrovnají číslům z podzimní vlny epidemie, kdy nemocniční péči potřebovalo asi 9500 lidí s covidem-19, a podle Duška je potřeba se připravit i na variantu, že v nemocnicích bude až 12.000 pacientů. Na jednotkách intenzivní péče by pak bylo asi 1800 lidí.

Celkem bylo k 6. lednu 6916 zdravotníků nakažených covidem-19, z toho bylo 1286 lékařů, 3172 sester a 2458 dalších zdravotnických pracovníků. Více než 1000 nakažených zdravotníků evidovali v Praze a v Moravskoslezském kraji.

Ministr Blatný také na dotaz novinářů řekl, že se nyní vedou jednání se zdravotními pojišťovnami, jak by mohly přilepšit zdravotnickým zařízením, aby měly prostředky na odměny. Odměny zdravotníkům už dříve přislíbil premiér Andrej Babiš (ANO).

reklama