Nemocnice odsunuly veškeré odložitelné operace, aby měly dostatek personálu a lůžek pro péči o pacienty s nemocí covid-19. K částečným omezením přikročily již předtím, než ministerstvo zdravotnictví zakázalo od 31. prosince přijímat pacienty na plánované zákroky. Podle Gottvalda zřejmě bude tento týden ještě počet hospitalizovaných kulminovat.

Naopak vše, co může počkat, se odložilo. Omezily se například operace kýl, křečových žil, ortopedické operace nebo korekční operace v plastické chirurgii. Stejně tak jsou zastavené onkologické zákroky, kde nehrozí riziko z prodlení.

Výrazně se také zredukovala činnost odborných poraden, neboť nemocnice potřebují uvolnit veškerý personál, který by se mohl starat o nemocné s covidem. Stále totiž přetrvává vysoká nemocnost zdravotníků, kolem 20 procent u sester a deseti procent u lékařů.

Odložení péče přinese podle Gottvalda problémy v budoucnosti, které budou přetrvávat mnoho měsíců po odeznění epidemie. "Budeme se snažit v dalších měsících, pokud se situace uklidní, maximalizovat výkonnost oddělení, abychom pokryli větší objem péče než za standardního provozu," řekl Gottvald.

Nemocnice také minulý týden podaly výzvu, že hledají pracovníky se zdravotnickým vzděláním, sanitáře, praktické a všeobecné sestry, záchranáře, laboratorní asistenty a dělníky ve zdravotnictví. V Pardubické nemocnici od 8. ledna pracuje 12 vojáků, kteří jsou na nejvytíženějších odděleních ARO, infekční nebo plicním.