Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Pardubicích zasahují kriminalisté, mají podezření na manipulace s veřejnými zakázkami

Pardubice
Pardubice
Foto: Google Earth

Ve čtvrtek ráno došlo k policejnímu zásahu v Pardubicích, konkrétně v šestém městském obvodu. Kriminalisté specializovaní na hospodářskou trestnou činnost zde provádějí úkony trestního řízení v souvislosti s podezřením na korupční jednání při manipulacích s veřejnými zakázkami.

Před budovou městského úřadu Pardubice VI se podle očitého svědectví reportérky serveru Novinky nacházejí uniformovaní policisté, kteří zakázali vstup do prostor úřadu. Celý zásah je momentálně v plném proudu a podle dostupných informací se týká vyšetřování netransparentního přidělování veřejných zakázek.

Prvotní spekulace naznačovaly, že by se mohlo jednat o operaci Národní centrály proti organizovanému zločinu, nicméně to bylo později vyvráceno. Na případu pracují kriminalisté z odboru hospodářské kriminality, kteří potvrdili, že šetření se týká možných manipulací s veřejnými zakázkami, avšak podrobnosti zatím nekomentovali.

„Policisté prověřují podezření z trestné činnosti v souvislosti s manipulacemi s veřejnými zakázkami na městském úřadě Pardubice VI. V současné chvíli probíhají úkony trestního řízení. Další informace nyní poskytovat nebudeme,“ uvedla policie ve svém příspěvku na sociální síti X.

Zásah podle všeho probíhá přímo v budově městského obvodu, kde si kriminalisté zajišťují důkazy a pravděpodobně vyslýchají některé zaměstnance. Policie zatím nezveřejnila, kdo přesně je podezřelý, ani jakého konkrétního případu nebo období se vyšetřování týká.

Případ budí velkou pozornost nejen mezi obyvateli městské části, ale i mezi širší veřejností. Veřejné zakázky jsou dlouhodobě jedním z nejsledovanějších bodů z hlediska transparentnosti a dodržování zákonných pravidel, a každé podezření z jejich manipulace je bráno velmi vážně.

Zatím není jasné, zda dojde k obvinění konkrétních osob, nebo zda budou zjištěné skutečnosti zatím sloužit pouze jako podklad pro další vyšetřování. Policie ani státní zastupitelství se zatím nevyjádřily, zda budou v případu padat obvinění, nebo jak dlouho by vyšetřování mohlo trvat.

Podobné případy nejsou v České republice ojedinělé. V posledních letech se zvýšila aktivita kriminalistů v oblasti hospodářské kriminality, a to zejména v souvislosti s evropskými dotacemi, zakázkami malého rozsahu a vnitřním hospodařením městských úřadů. 

Témata:  Pardubice Pardubický kraj

Související

Aktuálně se děje

4. srpna 2025 10:54

Tajemství parte Jiřího Krampola (†87). Smuteční hosté dostali jasný pokyn

V týdnu budou vrcholit přípravy na poslední rozloučení s Jiřím Krampolem, který zemřel během posledního červencového víkendu ve věku 87 let. Pohřeb se blíží, což potvrzuje i zveřejněné smuteční oznámení. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Pendolino, ilustrační fotografie.

Pendolino na nové trase. České dráhy očekávají, že padne rekord

České dráhy od konce srpna nasadí denně na jeden pár vlaků Jižní expres vysokorychlostní jednotku Pendolino. Nasazení na koridoru mezi Prahou a Českými Budějovicemi umožní nejen zkrácení jízdní doby pro cesty do a z jihočeské metropole, ale také bude znamenat pokoření dosavadního maximálního rychlostního limitu na tuzemské železnici v rámci pravidelného vlakového provozu. Na modernizovaných traťových úsecích se totiž počítá s tím, že Pendolino pojede rychleji než 160 km/h, což je dosavadní traťové maximum v České republice.