reklama

Neziskové a církevní organizace provozují dvě třetiny zařízení pro potřebné v Česku. Patří sem azylové domy, domovy pro postižené či seniory, centra denních služeb, stacionáře, noclehárny, poradny, intervenční centra či terapeutické dílny. Neziskoví a církevní poskytovatelé zajišťují i pomoc v terénu. Na jaře vláda nařídila provoz většiny služeb přerušit. Pracovníci pak šili roušky, pomáhali s výukou na dálku a doučováním, poskytovali poradenství lidem bez příjmu, nakaženým, pečujícím či obětem domácího násilí, rozdělili skoro dva tisíce tun potravin z potravinových bank.

Organizace přirovnaly jarní koronavirovou vlnu s náporem potřebných na jejich zařízení ke středně velké katastrofě. Teď jsou podle nich počty mnohem horší. Autoři výzvy poukazují také na to, že řada lidí nechce opatření dodržovat, situaci zlehčuje, politikům nedůvěřuje a vyčítá jim zmatenou komunikaci a podcenění druhé vlny. Roli hraje i výpadek příjmů a nejistota, proto jsou nutné kompenzace od státu, uvedly organizace.

Vyzvaly k soucitu s ohroženými, kteří se nakazí a na které dopadnou nařízená omezení. Jako ohrožené zmínily klienty domovů pro seniory, pečovatelských služeb, handicapované, chudé, samoživitelské rodiny či lidi bez domova či v exekuci.

Autoři výzvy žádají o dodržování nařízení a pravidel, nošení roušek, odložení setkávání, udržování odstupů, mytí rukou i používání aplikace e-rouška. Podle pisatelů by lidé měli také podporovat své blízké a pomoci jim. Pomoc by měli případně nabídnout i svým sousedům či lidem v okolí.

Organizace uvádějí, že i přes nařízená omezení fungují. Potřebným jsou připraveny poskytnout asistenci či jinou pomoc.

reklama