Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nevládní organizace vyzvaly k soucitu a dodržování opatření

Covid-19, ilustrační foto
Covid-19, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Nevládní organizace na pomoc potřebným vyzývají kvůli šíření koronavirové nákazy lidi v Česku k soucitu s ohroženými, pomoci blízkým a dodržování opatření. K výzvě, kterou má ČTK k dispozici, se připojily dvě desítky známých dobročinných společností, spolků či nadací. Mezi ně patří třeba Charita ČR, Člověk v tísni, Život 90, Lékaři bez hranic, Česká rada dětí a mládeže, Diakonie ČCE či Liga lidských práv.

Neziskové a církevní organizace provozují dvě třetiny zařízení pro potřebné v Česku. Patří sem azylové domy, domovy pro postižené či seniory, centra denních služeb, stacionáře, noclehárny, poradny, intervenční centra či terapeutické dílny. Neziskoví a církevní poskytovatelé zajišťují i pomoc v terénu. Na jaře vláda nařídila provoz většiny služeb přerušit. Pracovníci pak šili roušky, pomáhali s výukou na dálku a doučováním, poskytovali poradenství lidem bez příjmu, nakaženým, pečujícím či obětem domácího násilí, rozdělili skoro dva tisíce tun potravin z potravinových bank.

Organizace přirovnaly jarní koronavirovou vlnu s náporem potřebných na jejich zařízení ke středně velké katastrofě. Teď jsou podle nich počty mnohem horší. Autoři výzvy poukazují také na to, že řada lidí nechce opatření dodržovat, situaci zlehčuje, politikům nedůvěřuje a vyčítá jim zmatenou komunikaci a podcenění druhé vlny. Roli hraje i výpadek příjmů a nejistota, proto jsou nutné kompenzace od státu, uvedly organizace.

Vyzvaly k soucitu s ohroženými, kteří se nakazí a na které dopadnou nařízená omezení. Jako ohrožené zmínily klienty domovů pro seniory, pečovatelských služeb, handicapované, chudé, samoživitelské rodiny či lidi bez domova či v exekuci.

Nekašlejme na druhé! My výzvu přijímáme! @CLOVEKVTISNI https://t.co/mAjhrqc4cp

— Krása pomoci (@Krasa_pomoci) October 15, 2020

Autoři výzvy žádají o dodržování nařízení a pravidel, nošení roušek, odložení setkávání, udržování odstupů, mytí rukou i používání aplikace e-rouška. Podle pisatelů by lidé měli také podporovat své blízké a pomoci jim. Pomoc by měli případně nabídnout i svým sousedům či lidem v okolí.

Organizace uvádějí, že i přes nařízená omezení fungují. Potřebným jsou připraveny poskytnout asistenci či jinou pomoc.

Témata:  COVID-19 koronavirus neziskovky Lékaři bez hranic Liga lidských práv život Člověk v tísni (People in Need)

Aktuálně se děje

15. června 2024 16:40

Scholz nepovažuje Putinovy mírové návrhy za věrohodné

Země skupiny G7 se na červnové schůzce nezabývaly řešením války na Ukrajině. Podle německého kancléře Olafa Scholze je totiž zřejmé, že ruský prezident Vladimir Putin nemyslí své mírové návrhy vážně. Na Scholzovo vyjádření upozornila agentura Reuters.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy