neziskovky

Ukrajina, Kyjev

Neziskové organizace v ČR vybraly na pomoc Ukrajině minimálně 410 milionů korun

Domov

U českých neziskových organizací se od dárců sešlo na pomoc Ukrajině, která pátým dnem čelí ruské invazi, minimálně 410 milionů korun. Z toho 168 milionů Kč se k dnešku vybralo v třicítce sbírek přes portál Darujme.cz, vedle toho dostávají organizace peníze pro Ukrajinu na své účty nebo přes dárcovské SMS zprávy. Vyplývá to z vyjádření a webů organizací, které sbírky pořádají.

Covid-19, ilustrační foto

Nevládní organizace vyzvaly k soucitu a dodržování opatření

Domov

Nevládní organizace na pomoc potřebným vyzývají kvůli šíření koronavirové nákazy lidi v Česku k soucitu s ohroženými, pomoci blízkým a dodržování opatření. K výzvě, kterou má ČTK k dispozici, se připojily dvě desítky známých dobročinných společností, spolků či nadací. Mezi ně patří třeba Charita ČR, Člověk v tísni, Život 90, Lékaři bez hranic, Česká rada dětí a mládeže, Diakonie ČCE či Liga lidských práv.

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Ostrý spor kvůli zákonu o neziskovkách. Advokát EU se obul do Orbána

Svět

Maďarský zákon omezující zahraniční financování nevládních organizací porušuje právní předpisy Evropské unie. Uvedl to dnes generální advokát Soudního dvora EU, podle něhož není zákon v souladu s principem volného pohybu kapitálu ani s dalšími zásadami. Normu v roce 2017 iniciovala maďarská vláda.

Násilí na ženách

Istanbulská úmluva rozděluje Česko. Neziskovky vyrazily do boje za její ratifikaci

Domov

Koalice nevládních organizací Hlas proti násilí vyzvala politiky a političky k ratifikaci takzvané Istanbulské úmluvy. Přijetí této mezinárodní dohody proti domácímu a sexuálnímu násilí, která má zajistit pomoc obětem i práci s pachateli, chce iniciativa podpořit kampaní s příběhy týraných či znásilněných žen. Její začátek stanovila na dnešní Den lidských práv.

Rusko

Svět

Kauza Člověk v tísni: Rusko řeklo, co vadí

Českou humanitární organizaci Člověk v tísni, které ruské ministerstvo spravedlnosti zařazením na seznam nežádoucích organizací zakázalo činnost v zemi, ruští poslanci podezírají, že "se zabývala verbováním a přípravou osob pro účast na nezákonných protestních akcích", napsala dnes agentura TASS. Člověka v tísni se naopak dnes zastaly renomované ruské organizace na obranu lidských práv, které však mnohdy mají samy potíže s ruskými úřady.

Česká republika

Co dělají české neziskovky? Studie, která vezme vítr z plachet odpůrcům

Svět

Českým neziskovým organizacím se daří zlepšovat nabídku a kvalitu svých služeb, zhoršil se ale jejich mediální obraz. V žebříčku států střední a východní Evropy se Česká republika drží na vrcholu. Uvádí to zpráva o udržitelném rozvoji občanského sektoru za rok 2018, která srovnává situaci ve 24 zemích bývalého východního bloku. Index udržitelného rozvoje sestavuje po dvě desetiletí Americká agentura pro mezinárodní rozvoj (USAID).

Ilustrační foto

Vulgární komentáře na adresu neziskovek? ÚS vynesl překvapivý verdikt

Domov

Práce v neziskové organizaci, která pomáhá obětem trestné činnosti a chrání lidská práva, je hodná úcty, avšak vyžaduje občanskou statečnost. Pracovníci musejí počítat s tím, že se vystavují "zájmu osob omezeného rozhledu", nezralých a frustrovaných, uvedl Ústavní soud (ÚS) v usnesení, kterým však zároveň odmítl stížnost Kláry Kalibové z organizace In Iustitia. Jako registrovaná sociální služba pomáhá obětem trestných činů z nenávisti. Kalibová s kolegy podle svých slov čelila cílené zastrašovací kampani a vážným výhružkám. Jeden z jejich pisatelů souzen nebude, případ skončí v přestupkovém řízení.

Uprchlíci, ilustrační foto

Pohár trpělivosti přetekl! Za uprchlíky se bude platit, a pořádně

Svět

Italský ministr vnitra Matteo Salvini, známý svými tvrdými protimigračními opatřeními, plánuje vydat dekret, podle něhož ty neziskové organizace, které zachrání migranty na moři a vysadí je na italské půd, budou muset platit až 5 500 eur za každého takového migranta. Neziskové organizace to považují za vyhlášení „války.“

Ilustrační foto

Byznys

Sebrat peníze neziskovkám či Šabatové? Poslanci chtějí miliardové přesuny v rozpočtu

Opoziční i vládní poslanci už začali ve Sněmovně předkládat návrhy na přesuny peněz uvnitř státního rozpočtu na příští rok. Do pátku vložili do sněmovního systému návrhy, které v souhrnu představují více než 20 miliard korun. Jednotlivé přesuny se pohybují od milionů po miliardy. K pozměňovacím návrhům se budou muset jejich předkladatelé přihlásit ve druhém čtení rozpočtu, které se uskuteční na prosincové schůzi Sněmovny. Tehdy budou mít prostor pro podávání dalších návrhů.

Uprchlíci, ilustrační foto

Žena se vydala mezi uprchlíky a zjistila otřesné věci

Svět

Na fakt, že v uprchlických táborech v Řecku panují špatné podmínky, upozorňují aktivisté a neziskové organizace dlouhodobě. Asi nejhorší situace panuje na ostrově Lesbos v táboře Moria. „Jedna z nejtěžších věcí je, že je to v Evropě. Je to nejbohatší část světa a přesto jsou tito lidé drženi ve špatných životních podmínkách,“ říká žena, který tábor nedávno navštívila.

Vláda ČR

Co bude s neziskovkami? Stát chce sledovat jejich pohyb, změní se pravidla

Domov

Praha - Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) dnes během zasedání kabinetu navrhne uvolnit systém rozdělování peněz na příští rok pro neziskový sektor. Po sporu o to, kam přesně finance neziskovým organizacím plynou, by tak ministerstva mohla začít vypisovat výběrová řízení. Schillerová novinářům řekla, že její resort hledá technické řešení, jak bude sledovat pohyb peněz určených neziskovým organizacím. Nově by mělo být zajištěno, že stát ví, jak a na co peníze neziskový sektor čerpá.

Ilustrační fotografie

Malta zadržela další humanitární loď, která chtěla vyplout na moře

Svět

Valetta - Malta zadržela další humanitární loď, která se chystala vyplout na moře, aby zachraňovala uprchlíky. Plavidlo Sea Watch 3 provozované stejnojmennou německou charitativní organizací se u libyjských břehů už dříve podílelo na záchraně migrantů mířících na vratkých člunech do Evropy.

Uprchlíci, ilustrační fotografie

Německá neziskovka nedostane zpět loď, na níž převážela uprchlíky

Svět

Řím - Italská justice dnes odmítla vydat německé neziskové organizaci Jugend Rettet (JR) loď Iuventa, kterou užívala při záchraně migrantů ve Středozemním moři. Italská policie a pobřežní stráž ji preventivně zadržely loni v srpnu pro podezření z toho, že aktivisté spolupracovali s převáděči a napomáhali nelegální migraci.

Uprchlíci, ilustrační fotografie

Uprchlíci se cítí nevítaní, žiji v chudobě a špatných podmínkách. Raději se stěhují zpět do Sýrie, varují neziskovky

Svět

Někteří syrští uprchlíci se vracejí do svých domovů navzdory probíhajícímu konfliktu. Podle nové studie mezi jejich nejčastější důvody pro návrat do vlasti patří obtížné podmínky, se kterými se setkali v zahraničí. Navrátilci však při návratu nenalezli ani bezpečí ani slušné životní podmínky, varuje server Info Migrants.

Dívky v depresi, ilustrační fotografie

Šikana, rasismus, sexuální zneužívání. Ze zkušeností humanitární pracovnice mrazí

Svět

Zpráva, že pracovníci charitativní organizace Oxfam platili na Haiti za sex se zřejmě nezletilými dívkami v době, kdy ze země pokoušela vzpamatovat z následků ničivého zemětřesení, nepřekvapila bývalou humanitární pomocnici Šaistu Azízovou. Současná publicistka v komentáři pro server The Guardian konstatuje, že ji nepřekvapila ani zpráva, že existovala snaha tuto praxi ututlat a náznaky, že brzy přijdou další obvinění ze sexuálního zneužívání, šikany, obtěžování a vydírání v humanitárním odvětví.

Přiletěli další krajané z Ukrajiny, Zeman si s nimi zazpíval na letišti (15.3.2015)

Domov

Místopředsedkyně Senátu se pustila do Zemana kvůli slovům o neziskovkách

Praha – Kvůli výrokům na adresu neziskových organizací dnes místopředsedkyně Senátu Miluše Horská (za KDU-ČSL) kritizovala dnes prezidenta Miloše Zemana. Zeman se o neziskových organizacích zmínil naposledy před týdnem ve svém projevu na podporu Babišovy vlády ve Sněmovně. Uvedl, že si někdy říká, že by neziskové organizace měly hospodařit za své a nevysávat státní rozpočet.

Aktuálně se děje

15. června 2024 16:40

Scholz nepovažuje Putinovy mírové návrhy za věrohodné

Země skupiny G7 se na červnové schůzce nezabývaly řešením války na Ukrajině. Podle německého kancléře Olafa Scholze je totiž zřejmé, že ruský prezident Vladimir Putin nemyslí své mírové návrhy vážně. Na Scholzovo vyjádření upozornila agentura Reuters.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy