Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Neziskové organizace v ČR vybraly na pomoc Ukrajině minimálně 410 milionů korun

Ukrajina, Kyjev
Ukrajina, Kyjev
Foto: Pixabay

U českých neziskových organizací se od dárců sešlo na pomoc Ukrajině, která pátým dnem čelí ruské invazi, minimálně 410 milionů korun. Z toho 168 milionů Kč se k dnešku vybralo v třicítce sbírek přes portál Darujme.cz, vedle toho dostávají organizace peníze pro Ukrajinu na své účty nebo přes dárcovské SMS zprávy. Vyplývá to z vyjádření a webů organizací, které sbírky pořádají.

Účet, na který lidé mohou přispívat, zveřejnilo ale i ukrajinské velvyslanectví a vybrané peníze mají jít na nákup obranného materiálu.

Podle velvyslanectví je v současné době zřejmě nejúčinnější finanční a materiální pomoc. Na facebooku zároveň ale uvedlo, že z materiální pomoci ode dneška přijímá v Domě národnostních menšin v Praze 2 jen neprůstřelné vesty, helmy, generátory, dálkoměry, termovize, vysílačky, mobilní lékárničky, léky a zdravotnický materiál pro ošetření střelných zranění nebo pánské termoprádlo. Ostatní pomoc mají lidé předávat jiným sbírkám, protože zastupitelský úřad ji nemá možnost efektivně distribuovat.

Premiér Petr Fiala (ODS) o víkendu vyzval občany, aby aktivity určené lidem z Ukrajiny dělali prostřednictvím humanitárních organizací a koordinovaně, aby pomoc byla účinná a nevznikal chaos.

Peníze na pomoc Ukrajině mohou lidé posílat přes sbírky, které najdou na webu Darujme.cz. Zájemci se tam také dozví, na co daná organizace peníze využije. Většinou mají posloužit k pořízení potravin, hygienických a zdravotnických potřeb, dek, bydlení či ochranných pomůcek pro lidi ze zasažených oblastí, ale i pro uprchlíky. Z vyjádření Hany Morávkové z Nadace Via, která dárcovský portál provozuje, vyplynulo, že jen za víkend se částka vybraná přes sbírky na portále zvýšila o zhruba 70 milionů Kč.

Na portálu mohou lidé vedle velkých sbírek pro Člověka v tísni nebo Post Bellum podpořit třeba Lékaře bez hranic, Diakonii ČCE nebo Fond nezávislé žurnalistiky. Jejich celkové částky vybrané pro Ukrajinu jsou ale vyšší, podle Morávkové k nárůstu v poslední době významně pomáhají zaměstnanecké sbírky pro konkrétní humanitární organizace, například pro Člověka v tísni.

Člověk v tísni tak celkově vybral k dnešnímu ránu podle informací na webu na pomoc Ukrajině 350 milionů korun. Charita ČR vybrala 36 milionů Kč, řekla dnes po poledni ČTK mluvčí Simona Cigánková a doplnila, že zahrnuty jsou tam peníze ze sbírky přes Darujme.cz, z DMS zpráv a z přímých převodů na účet. Na sbírkové konto organizace ADRA lidé přispěli podle informací na jejím webu 18 milionů korun. Diakonie ČCE podle mluvčího Ivo Mareše vybrala na 3,3 milionu korun.

Lidé a organizace pomáhají i jinak, například zprostředkovávají ubytování ukrajinským uprchlíkům. Své aktivity kvůli tomu obnovila i česká pobočka mezinárodní iniciativy Uprchlíci vítejte (Refugees welcome), která zprostředková dlouhodobější ubytování pro potřebné. "Během uplynulých dní nabídlo na našem webu, www.uprchlici-vitejte.cz, ubytování přes tisíc Čechů a Češek. Vedle volných pokojů ve spolubydlení se často jedná i o celé byty," sdělil dnes ČTK spoluzakladatel iniciativy Michal Sikyta.

Finanční skupiny PPF a Nadace The Kellner Family Foundation se dnes dohodly s ministrem školství Petrem Gazdíkem (STAN), že dají 100 milionů korun na vzdělávání a začlenění dětí uprchlíků z Ukrajiny. Jak budou moci základní školy o peníze z daru žádat bude podle PPF upřesněno po zpracování potřebné právní dokumentace. Vlastní projekty pomoci, včetně zaměstnaneckých sbírek a dobrovolnického zapojení zaměstnanců, připravují i další společnosti ze skupiny PPF.

Sbírku mezi zaměstnanci vyhlásila například i společnost Aures Holdings, která provozuje sítě autobazarů AAA Auto, Mototechna, Auto Diskont a Driverama. Zároveň poslala na pomoc Ukrajině na konto Člověka v tísni tři miliony korun a poskytne i materiální a logistickou pomoc, sdělili dnes ČTK zástupci firmy. Již dřív avizoval nebo poslal peníze pro Ukrajině například zakladatel a vlastník internetové společnosti Seznam.cz Ivo Lukačovič, on-line supermarket Rohlik.cz nebo investiční skupina Pale Fire Capital.

Témata:  válka na Ukrajině neziskovky Ukrajina

Aktuálně se děje

15. června 2024 16:40

Scholz nepovažuje Putinovy mírové návrhy za věrohodné

Země skupiny G7 se na červnové schůzce nezabývaly řešením války na Ukrajině. Podle německého kancléře Olafa Scholze je totiž zřejmé, že ruský prezident Vladimir Putin nemyslí své mírové návrhy vážně. Na Scholzovo vyjádření upozornila agentura Reuters.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy