Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Italové zabavili lodě pomáhající uprchlíkům. Vraťte nám je, žádají německé neziskovky

Uprchlíci, ilustrační fotografie
Uprchlíci, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Lambedusa - Humanitární organizace Jugend Rettet podala u soudu žalobu na italskou vládu. Ta jí na ostrově Lambadusa zabavila třicet tři metry dlouhou loď Iuventa, která zachraňovala uprchlíky ve Středozemním moři. Organizace tvrdí, že se stala obětí honu na pašeráky.

Itálie tvrdí, že činnost neziskovek zhoršuje situaci s uprchlickou krizí. Prý jejich přítomnost nabádá migranty k nebezpečné cestě přes moře a napomáhají tak pašerákům. Lodě s běženci často ztroskotají na moři a organizace pak vyzvedávají lidi přímo z vody.

Loď Iuventa byla zadržena na základě svědectví dvou italských strážníků, kteří během služby zpozorovali, jak posádka organizace přímo mluví s pašeráky a domlouvají se na detailech vyzvednutí uprchlíků na moři. Svá tvrzení podpořili i pořízenými fotografiemi.

Mluvčí organizace Philipp Kuelker tvrdí, že to vše bylo sehrané a posádka domlouvala detaily ohledně bezpečného návratu k libyjskému pobřeží, protože loď, na které cestovali migranti, byla v příliš špatném stavu. Strážníci podle nich mají úzké vazby s pravicovými politiky a celý proces je vykonstruovaný. "Žádáme navrácení lodi a stažení všech obvinění na členy posádky," stojí ve vyjádření organizace.

Humanitární organizace Jugend Rettet byla založena v roce 2015 a během posledního roku údajně pomohla zachránit život více než 14 000 uprchlíkům, kteří ztroskotali na moři.

Témata:  uprchlíci Itálie neziskovky Německo

Související

Aktuálně se děje

9:51

David Švehlík a jeho táta Alois (†85). Poslední přání hereckého barda se už nesplní

Česko dnes rozesmutnila smutná zpráva o odchodu legendárního herce Aloise Švehlíka. Bylo mu 85 let, poslední narozeniny oslavil na konci loňského července. Tehdy vyslovil jedno přání ohledně dalšího působení před kamerou. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Grónsko

Analýza

Co bude s Grónskem? Dánové dříve dali USA volnou ruku, nátlak ale trpět nebudou

Grónsko, největší ostrov světa, se ocitlo v centru neobvyklé globální pozornosti. Rétorika prezidenta Donalda Trumpa o jeho možném začlenění pod Spojené státy vzbudila obavy mezi spojenci. Ačkoli bezpečnostní argumenty nejsou v kontextu Arktidy bezdůvodné, posílení americké národní bezpečnosti by mělo vycházet ze spojenectví a důvěry, nikoliv z nátlaku. Grónsko může být klíčovým partnerem, ne cílem agrese.