Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Malta zadržela další humanitární loď, která chtěla vyplout na moře

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Amnesty International

Valetta - Malta zadržela další humanitární loď, která se chystala vyplout na moře, aby zachraňovala uprchlíky. Plavidlo Sea Watch 3 provozované stejnojmennou německou charitativní organizací se u libyjských břehů už dříve podílelo na záchraně migrantů mířících na vratkých člunech do Evropy.

Loď Sea Watch 3 po dokončení nezbytných údržbových prací požádala o povolení k vyplutí, ale úřady jí ho neudělily. Zdůvodnily to tím, že je potřeba překontrolovat všechny dokumenty plavidla.

Mluvčí organizace Sea Watch Giorgia Linardiová obvinila úřady, že se snaží vytvořit takové podmínky, aby se do záchrany migrantů nevládní organizace nepouštěly. Zároveň je obvinila z odpovědnosti za další úmrtí migrantů v moři.

Malta již zadržela ve svém přístavu v metropoli Vallettě loď Lifeline, provozovanou jinou německou nevládní organizací, která minulý týden na ostrov přepravila zhruba 230 migrantů. Kapitán lodi dnes stanul před soudem, u kterého ho prokuratura obvinila z chybné registrace plavidla. Kapitán ale popírá, že by se dopustil nějakého přestupku.

Malta a Itálie uzavřely své přístavy pro lodě nevládních organizací. Španělsko zatím projevilo ochotu přijmout loď Proactiva Open Arms, která v sobotu zachránila u libyjských břehů 60 migrantů, dnes pokračuje v plavbě do Barcelony.

Témata:  Malta uprchlíci neziskovky

Související

Aktuálně se děje

9:27

Karel Šíp ví jen o dvou lidech, kteří to dělají jinak. A dělají si to těžké

Karel Šíp je veřejností vnímán především jako moderátor a bavič, ale velkou kapitolou v jeho životě je i hudba. Šíp se jí původně věnoval jako muzikant, dnes už jen píše písňové texty. A dělá to tou jednodušší cestou. Sám ví jen o dvou lidech, kteří si to dělají "složité".

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Grónsko

Analýza

Co bude s Grónskem? Dánové dříve dali USA volnou ruku, nátlak ale trpět nebudou

Grónsko, největší ostrov světa, se ocitlo v centru neobvyklé globální pozornosti. Rétorika prezidenta Donalda Trumpa o jeho možném začlenění pod Spojené státy vzbudila obavy mezi spojenci. Ačkoli bezpečnostní argumenty nejsou v kontextu Arktidy bezdůvodné, posílení americké národní bezpečnosti by mělo vycházet ze spojenectví a důvěry, nikoliv z nátlaku. Grónsko může být klíčovým partnerem, ne cílem agrese.