Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Malta pustila do přístavu stovky migrantů

uprchlíci
uprchlíci
Foto: Reprofoto YouTube

Malta po mezinárodních protestech vpustila do přístavu 400 migrantů ze čtyř malých karanténních lodí ve Středozemním moři. Někteří na nich museli čekat až několik týdnů, zda je přijme některá evropská země. Vláda ve Vallettě dnes zároveň obvinila ostatní státy Evropské unie z nedostatečné solidarity. Informují o tom zahraniční tiskové agentury.

"Žádná evropská země nechce tyhle migranty přijmout, i když se mluvilo o solidaritě," uvedla maltská vláda.

Malý ostrovní stát ve Středozemním moři uzavřel své přístavy kvůli koronaviru. Aby udržela migranty mimo své výsostné vody po období karantény, pronajala pro ně vláda čtyři turistické lodě. Kabinet už dříve uvedl, že situace na lodích je obtížná. Podle nepotvrzených zpráv se migranti vzbouřili proti posádce, uvedla agentura DPA.

Proti postupu maltské vlády se ohradily organizace na ochranu lidských práv a tento týden i komisařka Rady Evropy pro lidská práva Dunja Mijatovičová. Valletta se bránila, že vede intenzivní jednání s ostatními státy EU o převzetí migrantů. Ochotu ujmout se části z nich vyjádřila zatím Francie.

Malta a Itálie prohlásily, že jejich přístavy za koronavirové krize nejsou pro migranty bezpečné. Migranti do těchto zemí po léta připlouvají na vratkých lodích často z Libye a platí za to pašerákům. Mnozí ztroskotají. Malta vyvíjí tlak na Brusel a ostatní členské státy EU, aby je mohla rychle přeposílat dál.

Témata:  Malta uprchlíci

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.