Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Britský princ George dostal neobvyklý dárek. Malta se zlobí a chce ho zpátky

Buckinghamský palác
Buckinghamský palác
Foto: Pixabay

Malta bude po Británii žádat vrácení zubu obřího prehistorického žraloka, který minulý týden daroval britský přírodovědec sir David Attenborough princi Georgeovi, pravnukovi královny Alžběty II. Informoval o tom dnes deník Times of Malta.

Fosílii našel Attenborough v 60. letech minulého století na dovolené na Maltě. Podle maltského ministra kultury Josého Herrery by ale zub měl být vystaven tam, odkud pochází.

"Některé artefakty důležité pro maltské národní dědictví skončily v zahraničí a měly by se vrátit zpět," řekl Herrera. "Věnujeme hodně pozornosti artefaktům historickým a uměleckým, ale někdy opomíjíme kousky přírodovědné. A tento přístup bych chtěl změnit," dodal maltský ministr.

When David met George (and William, Kate, Charlotte, Louis).Sir David Attenborough was a guest at Kensington Palace where he & Prince William watched Attenborough’s new film: A Life On Our Planet ? He gave a 23million year old shark tooth to Prince George (as you do) ? pic.twitter.com/HnBUuijQwk

— Chris Ship (@chrisshipitv) September 26, 2020

Britská královská rodiny o daru informovala podle agentury Reuters v sobotu. Podle ní sedmiletý syn prince Williama dostal zub od sira Atenborougha během soukromé projekce přírodovědcova nejnovějšího dokumentu A Life On Our Planet (Život na naší planetě).

Podle deníku Times of Malta spadá fosilie pod definici kulturního dědictví jako "movitý či nemovitý předmět geologické důležitosti".

Darovaný zub patřil obřímu prehistorickému žralokovi megalodonovi, který podle výpočtu vědců měřil až 16 metrů a z něhož se do dnešní doby dochovaly pouze zuby či obratle.

Témata:  Princ George z Cambridge Velká Británie Malta zajímavosti

Související

Aktuálně se děje

15:10

14:28

Velikonoční pondělí v ohrožení: VAROVÁNÍ před silnými bouřkami s možnou supercelou

Meteorologové varují: část Česka může na Velikonoční pondělí zasáhnout nebezpečné bouřkové pásmo. Podle aktuální výstrahy ČHMÚ nelze vyloučit vznik supercely – výjimečně silné bouře s rotujícím jádrem. Výraznější bouřková aktivita se očekává zejména na Vysočině a jihozápadě Moravy. Neděle přitom ještě přinese klidné a převážně slunečné počasí.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy

Papež František

Truchlí nejen věřící. Smrt papeže Františka je rána pro boj s extrémním počasím

Úmrtí papeže Františka je nejen ztráta pro katolickou církev, ale také pro celosvětové ekologické a sociální hnutí. Tento argentinský jezuita a první papež z Latinské Ameriky se totiž stal klíčovou postavou boje za klimatickou spravedlnost. Jeho vliv na globální debatu o ochraně životního prostředí byl natolik výrazný, že ho jako hlavního inspirátora označuje většina nábožensky motivovaných klimatických aktivistů.