Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nezaměstnanost v ČR v dubnu klesla podle odhadů na 3,2 procenta

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Nezaměstnanost v ČR v dubnu klesla podle odhadů na 3,2 procenta z březnových 3,4 procenta. Důvodem je především pokračující obnovování sezonních prací. Shodují se na tom analytici, které ČTK oslovila. Válka na Ukrajině a příliv uprchlíků má podle nich na počty nezaměstnaných zatím minimální vliv. Úřad práce zveřejní data o vývoji nezaměstnanosti za duben v pondělí.

"Napětí na trhu práce narůstá s tím, jak se i letos řídnou řady nezaměstnaných, zatímco neobsazených volných pracovních míst nijak viditelně neubývá. S nástupem sezonních prací na jaře lze počítat s dalším poklesem nezaměstnanosti v dalších měsících až pod tři procenta," uvedl hlavní ekonom Creditas Petr Dufek.

I podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka stály za odhadovaným dubnovým poklesem nezaměstnanosti téměř výhradně sezonní faktory s rozjížděním prací v zemědělství, ve stavebnictví a v některých službách. Situace na domácím pracovním trhu tak podle něj zůstává zatím pozitivní a je i nadále charakterizována vyšším počtem nabízených volných pracovních míst, než počtem nezaměstnaných.

"Na druhé straně začíná zpomalovat tvorba pracovních míst v průmyslu. S ohledem na pravděpodobné zpomalení domácí ekonomiky v letošním roce lze očekávat, že začne postupně klesat i rekordní počet nabízených volných pracovních míst. Volná pracovní místa začnou postupně ubývat i z toho důvodu, že část bude obsazována pracovníky z Ukrajiny," uvedl Novák.

Analytik Raiffeisenbank David Vagenknecht upozornil, že nezaměstnanost v dubnu zřejmě klesla na nejnižší úroveň od začátku pandemie. Ve prospěch nižší nezaměstnanosti bude stejně jako v minulých měsících podle něj působit především sezonnost. "Vliv války na Ukrajině bude naopak minimální. Několik desítek tisíc uprchlíků sice využilo možnost pracovat v ČR, jako uchazeče ale úřad práce eviduje podle informací z půlky dubna jen nižší stovky z nich. Vzhledem k tomu, že řada příchozích cizinců nastupovala do dlouhodobě neobsazených pracovních míst, bude kromě evidovaných uchazečů v dubnu pravděpodobně klesat i počet volných pracovních míst," řekl.

Podle dnes zveřejněných dat ministerstva vnitra byla v Česku udělena dočasná ochrana více než 328 tisícům lidí z Ukrajiny, ve čtvrtek jich přibylo 1757. Cizinecké policii se přihlásilo 223 tisíc osob, za včerejšek 2692.

Témata:  nezaměstnanost zaměstnání

Související

Aktuálně se děje

21. února 2026 10:05

21. února 2026 8:33

Pavel Trávníček se zotavuje po operaci. Už tušíme, kdy se vrátí do práce

Pavel Trávníček prožívá nelehký začátek letošního roku, protože ho postihly poměrně vážné zdravotní problémy. Známý herec se již dočkal propuštění z nemocnice do domácího léčení. A už v březnu by měl opět pracovat. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Volby, ilustrační fotografie.

Volbám by kralovalo ANO. Kubovo Naše Česko se poprvé objevilo v průzkumu

Jen pět uskupení by se teď dostalo do Poslanecké sněmovny, ukazuje průzkum agentury NMS pro web novinky.cz. Zvítězilo by hnutí ANO premiéra Andreje Babiše, jemuž by dala hlas téměř třetina voličů. Těsně pod pětiprocentní hranicí by skončilo hnutí Naše Česko, nový subjekt vedený jihočeským hejtmanem Martinem Kubou.