Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nezaměstnanost v dubnu klesla o desetinu bodu na 3,3 procenta

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Nezaměstnanost v Česku v dubnu klesla o desetinu procentního bodu na 3,3 procenta. Bez práce bylo 243.658 lidí, asi o devět tisíc méně než v březnu. Počet volných pracovních míst se snížil přibližně o 16.000, zaměstnavatelé jich nabízeli 344.350. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Úřad práce ČR. Loni v dubnu byla nezaměstnanost v Česku 4,1 procenta.

"Pokud jde o výhled do dalších měsíců, bude se vše odvíjet od ekonomického vývoje s ohledem na průběh válečného konfliktu na Ukrajině či aktuální pandemické situace a s ní spojených přijatých bezpečnostních opatření," uvedl generální ředitel Úřadu práce ČR Viktor Najmon.

Podle dostupných údajů nastoupilo od zahájení ruské invaze k zaměstnavatelům v Česku 35.943 Ukrajinců. Nejvíce jich pracuje v Plzeňském kraji, a to bezmála 5900. Ukrajinci nejčastěji nacházejí uplatnění jako montážní dělníci výrobků a zařízení, pomocníci ve stavebnictví, ve výrobě nebo v dopravě.

Podle dnes zveřejněných dat ministerstva vnitra byla v Česku udělena dočasná ochrana 332 tisícům lidí z Ukrajiny, v neděli jich přibylo 975. Cizinecké policii se přihlásilo 228 tisíc osob, za včerejší den 1602.

"Stále platí, že do ČR přicházejí především ženy s dětmi, které v první řadě řeší zajištění péče o potomky a ubytování. Následně se pak zajímají o možnost výdělku," uvedl Najmon. Ukrajinky momentálně vyhledávají spíše krátkodobé pracovní poměry, protože věří, že se vrátí brzy domů. "Proto i v případě, že mají vyšší nebo specializovanou kvalifikaci, projevují zájem třeba i o manuální profese. S ohledem na děti také dávají přednost jednosměnným pracovním příležitostem," dodal Najmon.

Situace na pracovním trhu v dubnu ovlivnily také sezonní práce, které už byly v plném proudu. Týká se to zejména stavebnictví, gastronomie a cestovního ruchu, zemědělství, zahradnictví, lesnictví či lázeňství. V dubnu se také konají jarní úklidy veřejných prostranství v rámci veřejně prospěšných prací.

Nejnižší nezaměstnanost měl v dubnu Pardubický kraj, bez práce tam bylo 2,3 procenta lidí. Následují jižní Čechy s mírou nezaměstnanosti 2,4 procenta. Naopak v Ústeckém kraji je nezaměstnanost 5,3 procenta, nejvíce v Česku.

Mezi okresy je nejvyšší podíl lidí bez práce na Karvinsku, a to 8,3 procenta. Na Mostecku činí 6,7 procenta, na Chomutovsku 6,4 procenta a na na Bruntálsku 6,0 procenta. Na opačném konci žebříčku je okrese Praha-východ s nezaměstnaností 1,1 procenta. Pod dvě procenta se vešly ještě okresy Praha-západ, Pelhřimov, Benešov, Rychnov nad Kněžnou, Jindřichův Hradec, Plzeň-jih a Jičín.

Na jedno volné pracovní místo připadá v ČR v průměru 0,7 uchazeče. Na Karvinsku je to 9,7 uchazeče, naopak v okrese Praha-východ je to jen 0,1 uchazeče.

Bez práce byli v dubnu nejčastěji lidé s nižší kvalifikací, především s vyučením bez maturity a se základním vzděláním. Průměrný věk nezaměstnaných byl 43,8 roku, zatímco loni to ve stejném měsíci bylo 42,9 roku. Déle než rok bez práce bylo v dubnu 33,4 procenta uchazečů, jejich podíl se tak meziročně zvýšil o 3,6 procentního bodu. Důvodem je podle Úřadu práce zejména ekonomická krize způsobená epidemií covidu-19.

Zaměstnavatelé mají nyní zájem hlavně o dělníky výstavby budov, obsluhu vysokozdvižných vozíků, montážní dělníky, řidiče nákladních automobilů a tahačů, zedníky, ostatní pomocníky ve výrobě nebo uklízeče a kuchaře. Nejvyšší poptávka po nových zaměstnancích je v Praze, kde je volných 88.791 míst.

 Analytici: I přes nižší pokles nezaměstnanosti zůstává trh práce silný

 I když byl proti očekávání pokles dubnové nezaměstnanosti nižší, trh práce zůstává podle ekonomů silný. V souvislosti s očekávaným ochlazením růstu ekonomiky nelze podle nich ale čekat další výraznější pokles, někteří analytici počítají v letních měsících i s mírným růstem nezaměstnanosti. Důvodem je ochlazení výkonu ekonomiky v souvislosti s válkou na Ukrajině.

Nezaměstnanost v Česku v dubnu klesla o desetinu procentního bodu na 3,3 procenta. Bez práce bylo 243.658 lidí, asi o devět tisíc méně než v březnu. Počet volných pracovních míst se snížil přibližně o 16.000, zaměstnavatelé jich nabízeli 344.350.

"I přesto, že výsledek byl o něco horší, než jsme ve své prognóze očekávali, český trh práce zůstává velmi silný. Negativně se na něm neprojevuje válka na Ukrajině, ani příliv uprchlíků z této oblasti. Prostor pro další zlepšování je ale podle nás omezen. Riziko bude představovat zpomalující průmysl a celková nejistota ohledně dopadů války na Ukrajině, která povede k větší opatrnosti firem," uvedl dnes analytik Raiffeisenbank Vratislav Zámiš.

Podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka nemá zatím příliš smysl dělat z dubnových čísel nějaké negativní závěry do dalších měsíců. "I nadále lze během jara očekávat pokles nezaměstnanosti směrem ke třem procentům. Zároveň je však zřejmé, že se slabším hospodářským růstem v nejbližších čtvrtletích nebudou z pracovního trhu chodit tak silná čísla, jak se ještě na začátku letošního roku očekávalo," uvedl.

I když je trh práce nadále přehřátý a počet uchazečů na jedno pracovní místo se nachází poblíž dosud nejnižších hodnot, lze podle hlavního ekonoma České bankovní asociace Jakuba Seidlera pozorovat na trhu práce určité známky ochlazování. "Mírný růst míry nezaměstnanosti ve druhé polovině letošního roku tak vypadá nyní pravděpodobněji," uvedl.

Témata:  nezaměstnanost zaměstnání

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy