Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nouzový stav: Budou zavřené obchody a omezen pohyb? Babiš krotí obavy

Andrej Babiš (ANO)
Andrej Babiš (ANO)
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Nouzový stav sám o sobě nezavádí žádná omezení, zdůraznil dnes před poslanci premiér Andrej Babiš (ANO). Nikdo podle něho nechce zavírat obchody, restaurace ani jiné provozy, jako tomu bylo na jaře. Dvoutýdenní nouzový stav chce vláda vyhlásit od pondělí a podle vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) nebude znamenat omezení pohybu nebo zákaz cestování.

"Nechceme dělat opatření jako v březnu s obrovským dopadem na naši ekonomiku a do života našich občanů," zdůraznil ministerský předseda.

"Nedělat nic v této situaci je neuvěřitelný hazard," přidal se Hamáček. Podle něj není k nouzovému stavu žádná alternativa, jak přijmout odpovídající opatření. Podle Hamáčka je aktuálně v Česku 33.000 až 34.000 pacientů s nemocí covid-19, jejich počet denně roste zhruba o 2000. "To není žádná hitparáda," poznamenal.

Nárůst se díky povinnému nošení roušek ve vnitřních prostorách sice mírně zlepšil v porovnání se stavem v první polovině září. Pokud by se nepřijala další opatření, stát a zdravotnictví by se dostalo koncem října do obrovských problémů koncem října, dodal.

Ministr opětovně doporučil lidem, aby se nebáli jít počátkem října ke krajským a senátním volbám. "Přijali jsem veškerá možná opatření k tomu, aby ty volby byly bezpečné. Pokud půjdou voliči k urnám, tak je to pro ně bezpečnější, než když půjdou nakupovat," uvedl Hamáček.

Vláda by měla rozhodovat o vyhlášení stavu nouze odpoledne. Původně měla zasednou už ráno. Babiš doufá v to, že opozice ocení fakt, že kabinet schůzi odložil na dobu po sněmovní debatě.

Vyhlášení nouzového stavu je nutné pro zavedení některých plošných opatření ke zpomalení šíření nového koronaviru. Od pondělí by měly být až na výjimky omezeny vnitřní aktivity nejvýše na deset lidí, venkovní na 20 lidí. Stav nouze také umožní nařídit pracovní povinnost. Lékařům by tak mohli pomáhat studenti medicíny.

Témata:  Andrej Babiš Jan Hamáček koronavirus (coronavirus) COVID-19 vláda ČR

Související

Aktuálně se děje

29. července 2026 10:45

Hyeny kolem Jiřího Krampola. Hercův kamarád se stále nezbavil pachuti

Rok uplynul v červenci od smrti legendárního Jiřího Krampola. I po tak dlouhé době panuje u některých přátel jistá pachuť z toho, co se loni v létě dělo. Dokonce padají tak ostré nálepky, jako jsou například hyeny. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Ilustrační fotografie.

400 tisíc korun. S růstem rodičovského příspěvku souhlasí i senátoři

Senát ve středu chválil návrh ministra práce a sociálních věcí Aleše Juchelky (ANO)  na zvýšení rodičovského příspěvku. Jeho celková výše má nově činit 400 000 korun, u dvojčat a vícerčat 800 000 korun. Navýšení se bude vztahovat na děti narozené od 1. ledna 2027. Senátoři zároveň schválili úpravy parametrů dávky státní sociální pomoci (DSSP), které posílí podporu samoživitelů s dětmi do 15 let a lépe zohlední skutečné náklady na bydlení v jednotlivých regionech.