Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nová aplikace Bouračka usnadní řešení dopravních nehod

Autonehoda
Autonehoda
Foto: Pixabay

Řešení dopravních nehod na českých silnicích vstupuje do nové digitální éry. Česká kancelář pojistitelů spustila online formulář Bouračka.cz, který má výrazně usnadnit a urychlit sepisování záznamů o dopravní nehodě. Řidiči tak už nemusí v krizových situacích sahat po papírových dokumentech – vše zvládnou pohodlně přímo z mobilního telefonu nebo tabletu.

Dopravní nehody patří k nejvíce stresujícím situacím na silnici. V takové chvíli často hraje roli každá minuta – nejen kvůli bezpečnosti, ale i kvůli plynulosti provozu. Zdlouhavé papírování a hledání formulářů může celou situaci jen zkomplikovat. Česká kancelář pojistitelů (ČKP) proto přichází s inovativním řešením v podobě webové aplikace Bouračka.cz, která umožňuje vyplnit záznam o dopravní nehodě jednoduše online – přímo na místě, a především rychle a efektivně.

Bouračka.cz je online formulář pro záznam o dopravní nehodě, který plně nahrazuje papírový euroformulář. Aplikace funguje prostřednictvím běžného internetového prohlížeče – není tedy nutné nic stahovat nebo instalovat. K použití stačí mobilní telefon nebo tablet s připojením k internetu. Řidič vyplní základní údaje o nehodě, nahraje fotografie z místa události a doplní identifikační údaje účastníků. Druhý účastník poté potvrdí správnost údajů prostřednictvím SMS kódu.

Celý záznam trvá podle autorů aplikace zhruba 10 až 20 minut. Díky inteligentnímu systému, který automaticky načítá a kontroluje údaje, se snižuje pravděpodobnost chyb a celý proces je výrazně rychlejší než u papírové verze. Vyplněný záznam je po dokončení odeslán oběma účastníkům emailem, stejně jako příslušným pojišťovnám – čímž se usnadňuje i další komunikace při řešení škody.

Velkým přínosem Bouračky je přehledné, intuitivní prostředí, které zvládne ovládat i méně technicky zdatný uživatel. Formulář je navržen tak, aby bylo možné jej pohodlně vyplnit i ve stresové situaci. Kromě toho aplikace nabízí možnost nahrávat fotografie z místa nehody (např. registrační značky vozidel, poškození nebo celkovou situaci), doplnit poznámky nebo vlastní popis události.

Bezpečnost dat je přitom prioritou. Veškerá komunikace probíhá šifrovaně, data se ukládají v zabezpečeném úložišti a přístup k nim mají pouze oprávněné subjekty – tedy účastníci nehody, příslušné pojišťovny, Policie ČR či složky IZS. Údaje z občanských průkazů se pouze načítají pro ověření totožnosti, ale žádné fotografie dokladů se neukládají.

Záznam o nehodě lze díky Bouračce vyplnit i v případě, že jen jeden z účastníků má chytrý telefon. Formulář se vyplňuje na jednom zařízení a druhý účastník pouze potvrdí správnost údajů pomocí kódu zaslaného SMS zprávou. Pokud by se někdo rozhodl aplikaci opustit nebo například zatelefonovat, rozpracovaný formulář zůstává předvyplněný až 60 minut. Pokud však uživatel aplikaci zcela zavře, bude nutné začít znovu.

Použití formuláře Bouračka má své limity. Česká legislativa přesně určuje případy, kdy je povinnost přivolat Policii ČR. Jedná se například o nehody se zraněním nebo usmrcením, škodou přesahující 200 000 Kč, poškozením majetku třetí osoby (např. dopravního značení), nebo když účastníci nejsou schopni obnovit plynulost provozu bez pomoci. Policii je rovněž nutné volat v případech, kdy se účastníci nejsou schopni dohodnout na průběhu události.

Ve všech ostatních situacích – tedy při tzv. malých nehodách bez zranění a s jasnou dohodou mezi řidiči – je možné využít právě formulář Bouračka. Webový formulář navíc na začátku vyplňování uživatele upozorní, zda je v daném případě jeho použití vhodné.

Po vyplnění Bouračky získají oba účastníci emailem kopii elektronického záznamu v PDF formátu. Tato kopie slouží jako oficiální dokument o nehodě a zároveň jako podklad pro další komunikaci s pojišťovnami. Upozornění však zní jasně: Bouračka sice informuje pojišťovny o záznamu, ale není automatickým oznámením škody. Řidiči tedy musí škodu nahlásit pojišťovně samostatně a přiložit elektronický záznam.

Pokud druhý účastník odmítne použití online formuláře, nebo pokud nejsou zcela v souladu ohledně okolností nehody, je možné zvolit tradiční papírový euroformulář. V případech zásadní neshody pak platí doporučení kontaktovat Policii ČR. Přesto se očekává, že s postupným rozšiřováním digitální gramotnosti bude Bouračka stále častější volbou.

Bouračka je v současnosti dostupná pouze v češtině, ale do budoucna se plánuje rozšíření o další jazykové mutace. Počítá se i s dalším zjednodušováním formuláře a jeho propojením s digitálními službami pojišťoven. Cílem je minimalizovat čas strávený administrativou a zároveň poskytnout co nejpřesnější informace pro další řešení škod. 

Témata:  dopravní nehody nehody aut

Související

Aktuálně se děje

23. července 2025 8:57

22. července 2025 20:39

22. července 2025 18:51

Metro na "áčku" opět začne stavět na Staroměstské. Do vlaku ale nenastoupíte

Metro bude od středy opět stavět ve stanici Staroměstská na lince A, která byla zcela uzavřená od začátku července, kdy došlo k požáru eskalátorů. Případ řeší policie. Cestující však budou moci pouze vystoupit. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Autonehoda

Nová aplikace Bouračka usnadní řešení dopravních nehod

Řešení dopravních nehod na českých silnicích vstupuje do nové digitální éry. Česká kancelář pojistitelů spustila online formulář Bouračka.cz, který má výrazně usnadnit a urychlit sepisování záznamů o dopravní nehodě. Řidiči tak už nemusí v krizových situacích sahat po papírových dokumentech – vše zvládnou pohodlně přímo z mobilního telefonu nebo tabletu.