reklama

"Potřebujeme, aby došlo k přerušení řetězce nákazy, abychom se dostali výrazně pod hodnoty, které tady máme teď. A pak můžeme opatření zase výrazně uvolnit a být v nějakém udržovacím režimu do doby, než se tady objeví vakcína," uvedl ministr.

Divadla a kina budou moci dál hrát až pro 500 lidí, budou ale zakázány přestávky na občerstvení. Omezení se bude týkat představení se zpěvem, jako je opera nebo muzikály. "Jsou to produkce, kde je převážně zpěv. Neznamená to, když je představení, kde někdo na dvě minuty zazpívá," uvedl ministr. "Zpěv je velmi rizikovou aktivitou. Máme o tom důkazy ze světa i z tuzemska," dodal.

Výjimky z omezení shromažďování budou v mimořádných opatřeních, která budou zveřejněná na webu a úřední desce ministerstva, stejné jako v předchozích, která dovolovala vyšší počet účastníků. Například na jednání zastupitelstva bude moci až 100 občanů z řad veřejnosti, pokud budou dodržené rozestupy.

Už dříve ministr deklaroval, že nově přijímaná opatření nebudou mít zásadní ekonomické dopady. "Je nám jasné, že v oblasti kultury ekonomické dopady jsou, a budeme o nich nepochybně diskutovat," řekl Prymula. Podle něj jsou ale opatření mírnější než na jaře.

Za dva týdny budou podle něj vydána další opatření, předpokládá, že budou mírnější. "V závislosti na tom, jak se bude vyvíjet reprodukční číslo, budou představená nová udržovací opatření, která by měla být výrazně mírnější," dodal. Pravděpodobně se otevřou školy, ale zůstane například zakázaná hudební výchova.

Reprodukční číslo označuje průměrný počet dalších nakažených od jednoho pozitivně testovaného. Na začátku září bylo až 1,8, v současné době je 1,24. Dnes přijatá opatření by ho měla podle Prymulova úterního vyjádření snížit až na 0,8 nebo 0,9.

reklama