Na akcích nad 1000 lidí se nebude možné od 22. listopadu prokazovat antigenním testem, ale jen testem PCR, očkováním nebo potvrzením o prodělání nemoci. Venkovních akcí, jako jsou poutě, bály či jarmarky, se od stejného data nebude moci účastnit více než 1000 lidí. Rozhodla o tom dnes vláda. Novinářům to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Ministr předpokládá, že dnes přijatá opatření by se neměla dva až tři týdny měnit. Pokud se situace zhorší, připadá poté v úvahu další zpřísnění prokazování bezinfekčnosti.
Tradičních venkovních akcí, jako jsou poutě, jarmarky či bály, se nově bude moci účastnit jen 1000 lidí, nyní je hranice omezena na 2000. Podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Daniela Köppla se omezení venkovních akcí nedotkne kultury ani sportu.
Vláda také podle Vojtěcha schválila, že se zkrátí platnost testů pro návštěvy v sociálních zařízeních. Antigenní bude platit jeden den, PCR test pak tři. "Testování zaměstnanců v těchto zařízeních jednou týdně, které je povinné pro neočkované, se změny nedotknou. Jejich testy dál hradí zdravotní pojišťovny," uvedl Vojtěch.
Ministr dnes zopakoval, že v případě zhoršení epidemie připadají v úvahu zpřísnění režimových opatření, ne lockdown. Možností je například to, že by se při prokazování bezinfekčnosti uznávalo jen potvrzení o prodělání nemoci nebo očkování. Vypadla by možnost negativního testu.
Kabinet podle Vojtěcha také dnes navýšil finance na Chytrou karanténu, která se podílí mimo jiné na trasování nakažených, o dalších 272 milionů korun.
Vláda souhlasila také s pokračováním kampaně na podporu očkování, která by podle premiéra Andreje Babiše (ANO) měla být nyní "brutální". Vojtěch k tomu dodal, že bude ukazovat například to, jak to vypadá na covidových odděleních nemocnic. Podle něj by měla lidi probudit z letargie. Tuto část kampaně plánuje ministerstvo spustit příští týden, měla by být na internetu a v tištěných médiích.
Experti: Nutnost PCR testů na kongresech nad 1000 lidí jejich konání nenaruší
Zrušení možnosti prokázat se při účasti na kongresu nad 1000 lidí antigenním testem, a tedy nutnost předložení dokladu o negativním PCR testu, dokončeném očkování nebo prodělání koronaviru, jejich konání podle expertů nenaruší. Kongresy s takovým množstvím účastníků se momentálně uskutečňují jen výjimečně.
Pokud by takové opatření platilo delší dobu, kdy už se s tak velkými akcemi počítá, organizátorům by v některých případech mohly vzrůst náklady, museli by také počítat s delší dobou na vyhodnocení. ČTK to dnes řekli Hana Krejbichová z Prague Convention Bureau a Jan Patera za společnost Blue Events.
Jediná událost takového rozsahu, kterou Blue Events podle Patery pořádá, je Retail Summit. Další ročník je plánovaný na duben příštího roku a Patera doufá, že situace kolem šíření nákazy bude v tu dobu opět lepší. "Letos v září jsme u této akce dodrželi limit 1000 lidí, případně bychom to tedy zopakovali. Z účastníků bylo přitom zhruba 90 procent očkovaných. Ti ostatní by se tak museli registrovat den předem, pokud bychom měli víc než 1000 lidí," uvedl.
Většina kongresů a konferencí nad 1000 účastníků bude podle Krejbichové pravděpodobně nadále pořádána ve virtuální či hybridní formě, kdy je část lidí na místě a část dění sleduje on-line.
Vojtěch: Při nákupu skipasů budou muset lidé prokázat bezinfekčnost
Při nákupu skipasů se lidé budou muset podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) prokázat dokladem o bezinfekčnosti na koronavirus. V uzavřených kabinách bude nutná ochrana dýchacích cest. Vojtěch to napsal na twitteru.
Česká vláda stejně jako jiné země podle Vojtěcha přistoupila s blížící se zimní sezonou ke stanovení kontrol na horách. Lidé tak budou muset předložit potvrzení, že mají dokončené očkování, v posledním půl roce prodělali nemoc covid-19 nebo negativní test. Prokázat se budou moci prostřednictvím aplikace Tečka nebo tištěným certifikátem.
Na tiskové konferenci po dnešním jednání vlády Vojtěch doplnil, že doklad budou muset lidé předložit nejen při nákupu permanentky, ale i na výzvu provozovatele horského střediska v přepravním prostoru. Lidé na horách budou dále muset podle Vojtěcha dodržovat také odstupy 1,5 metru.
Asociace horských středisek (AHS) tento týden uvedla, že s kontrolou bezinfekčnosti u návštěvníků lyžařských resortů počítá. S ministerstvy průmyslu a obchodu a resortem zdravotnictví o tom jednala. Střediska mají podle ředitele AHS Libora Knota opatření a manuál k pohybu návštěvníků v prostorách lanovek, vleků nebo půjčoven připraveny už od loňska.
Nejnovější průzkum AHS ukázal, že takové kontrola potvrzení o bezinfekčnosti od návštěvy hor neodradí 56 procent Čechů, 17 procent lidí by ale lyžovat nejelo.
Témata: Adam Vojtěch (ANO), koronavirus (coronavirus) COVID-19, Ministerstvo zdravotnictví, lyžování
Související
16. prosince 2021 19:01
13. prosince 2021 22:00
10. prosince 2021 15:37
6. prosince 2021 21:56
6. prosince 2021 18:30
6. prosince 2021 18:15