Tradici novoročních obědů prezidenta s premiérem v Lánech zahájil Zemanův předchůdce Václav Klaus. Od počátku šlo o společenské setkání, při němž oba politiky doprovázely manželky. Výjimkou byly roky 2008, 2009 a 2013, kdy tehdejší premiéři Mirek Topolánek a Petr Nečas (oba ODS) již nežili s manželkami, a proto se politici setkali pouze ve dvou.

I letos Zeman obědval s premiérem Andrejem Babišem (ANO) pouze ve dvou, důvodem byla opatření proti šíření koronaviru. Pozvánku do Lán kromě předsedy vlády původně dostala vedle Babiše nejen jeho žena Monika, ale i jejich děti. Zúčastnit se měla také první dáma Ivana s dcerou Kateřinou. Letos děti na setkání premiérského a prezidentského páru pozvány nebyly, uvedl Blesk.cz.

Plán se ale dočkal ostré kritiky opozice i veřejnosti. Oběd totiž připadl na období přísných protiepidemických opatření, kdy se na veřejnosti mohou setkávat jen dva lidé. Babiš i tehdejší ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) formát oběda hájili. Byl podle nich v souladu s protiepidemickými předpisy, protože se koná v domácnosti, nikoli na veřejnosti. Nakonec se ale premiér s prezidentem rozhodli poobědvat jen spolu.

Na rozdíl od pravidelných schůzek, kde prezident s premiérem jednají především o aktuálních politických tématech, bývají novoroční obědy převážně společenskou záležitostí. Oba politici se ale nevyhýbají ani politickým tématům.

K obědu letos kuchaři pro Zemana a Babiše připravili pražskou šunku od kosti a lánského bažanta s nudlemi. Loni i předloni bylo menu složeno z paštiky z kachních jater na portském víně a candáta pečeného na másle se zámeckými bramborami. Uzavřel ho citronový a malinový sorbet s jahodami.

Kromě novoročního oběda s premiérem se prezident tradičně schází i s předsedy Sněmovny a Senátu. Zda se letos setkání uskuteční, Pražský hrad zatím nezveřejnil. Letos Zeman obědval pouze s předsedou Sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO), šéfa Senátu Miloše Vystrčila (ODS), se kterým má spory, nepozval.

S Fialou se Zeman setká den po jeho novoročním projevu. Prezident své poselství přednese již o Vánocích 26. prosince.