reklama

Zadané přihlašovací údaje následně útočníci využijí k přihlášení do legitimního bankovnictví. Úřad o tom dnes informoval na webu. Kampaň poprvé zachytil na začátku srpna, opakuje se a obměňuje používané domény. Sdružení CZ.NIC se podle úřadu snaží tyto domény blokovat.

Podvodné zprávy se podle úřadu šíří e-mailem nebo SMS zprávami s textem: "Je vám poskytnut příspěvek na bydlení po dobu 3 měsíců od Mpsv" nebo "MPSV informuje v rámci programu bydlení máte k dispozici příspěvek", spolu s odkazem na stránky věrně napodobující web MPSV. Jazyková kvalita textu zpráv se podle úřadu v různých verzích liší, obecně jde ale o strojový překlad, který lze pozorným čtením odhalit.

"Cílem je přesvědčit adresáty k přihlášení na podvodné stránce pomocí bankovní identity. Zadané přihlašovací údaje následně útočníci aktivně využijí k přihlášení do legitimního bankovnictví, čímž dojde k zaslání výzvy pro dvoufázové ověření, kterou v tu chvíli oběť potvrdí," uvedl ve varování NÚKIB. Kampaň se opakuje v několika vlnách s neustálou obměnou používaných domén, například mpsv-prihlaseni[.]cz, mpcv[.]cz, mpvs-bydleni[.]cz.

"Doporučujeme věnovat zvýšenou pozornost příchozím zprávám a upozornit na riziko i vaši rodinu a blízké. V případě přihlašování (zejména k bankovnictví) vždy důsledně prověřujte, zda jde skutečně o legitimní adresu," uvedl NÚKIB.

Oficiální web pro podání žádosti na příspěvek na bydlení se nachází pouze na adrese https://www.mpsv.cz/web/cz/-/prispevek-na-bydleni. Jakékoliv nové podvodné domény lze nahlásit na webu StopOnline.cz, provozovaném sdružením CZ.NIC, a případně policii.

Formulář pro žádosti o příspěvek na bydlení MPSV spustilo letos na začátku července. Postupně chce resort zavádět elektronické formuláře i pro další sociální dávky, od 1. srpna mohou například lidé žádat přes web o rodičovský příspěvek.