Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

NÚKIB: Počet kybernetických incidentů se po lednovém nárůstu vrátil do průměru

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Počet kybernetických incidentů se v únoru po lednovém nárůstu podle Národního úřadu pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB) vrátil do průměru. Úřad jich evidoval 13, po čtyřech měsících se stal jeden velmi významný kybernetický incident. Šlo o útok, který způsobil nedostupnost systémů ministerstva. NÚKIB o tom dnes informoval na webu. S výpadky se v únoru potýkalo ministerstvo spravedlnosti. V lednu úřad kybernetických incidentů evidoval nadprůměrných 21.

I v únoru převážily incidenty, které hlásily takzvané povinné osoby podle zákona o kybernetické bezpečnosti. Nejčastěji evidovaným typem incidentu pak byly ty, které vyústily v nedostupnost služeb. "Nicméně vyjma jednoho DDoS útoku to byly incidenty způsobené výpadky služeb a technickými chybami," upozornil úřad. Při DDoS útoku počítače ovládané hackery velkým počtem dotazů zahltí napadený server, a tím ho vyřadí z provozu. Patří k jednomu z nejčastěji používaných typů útoků v kybernetické válce paralelní s konfliktem na Ukrajině.

DDoS útok NÚKIB pro nebývalou závažnost zařadil mezi velmi významné incidenty. "DDoS útok proti českému ministerstvu mu způsobil nedostupnost systémů kritické infrastruktury a výpadky služeb výrazně zasáhly do jeho činnosti. Odehrály se v několika vlnách, trvaly vždy v řádu hodin a dotkly se více jak milionu uživatelů," uvedl úřad.

S výpadky informačních systémů se v měsíci potýkalo ministerstvo spravedlnosti. Výpadky postihly justiční weby, nefungovaly nejen internetové stránky ministerstva, ale také například databáze soudních jednání Infosoud a Infojustice, insolvenční rejstřík, jednotlivé weby soudů ani portál verejnazaloba.cz, pod který spadají weby státních zastupitelství.

V kategorii škodlivý kód NÚKIB v únoru zaregistroval tři incidenty. Ve všech případech šlo o ransomwarové útoky (jde o škodlivý program), jeden z nich ale napadený nahlásil s více než ročním zpožděním. Ve dvou incidentech pak byla podle NÚKIB narušena bezpečnost informací, kdy se útočníci dostali na server oběti, ze kterého následně stáhli data. Poslední dva incidenty NÚKIB klasifikoval jako průnik a urážlivý obsah. V druhém případě útočníci kompromitovali e-mailovou schránku oběti a rozeslali z ní víc než 1000 zpráv se spamem.

Témata:  Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) hackeři

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 16:16

Severní Korea se bouří a vyhrožuje Západu

Severní Korea znovu varovala, že v reakci na vojenské cvičení mezi Jižní Koreou, Spojenými státy a Japonskem intenzivněji využije své právo na sebeobranu. Tato ostrá prohlášení přišla poté, co tyto tři země ve středu na Korejském poloostrově provedly společné vzdušné manévry zahrnující americké bombardéry B-1B.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Mars

NASA možná našla důkazy o životě mimo Zemi. Nemá je ale jak dostat domů

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.