Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

O službu v armádě projevilo za deset let zájem přes 80.000 lidí

Armáda České republiky, ilustrační foto.
Armáda České republiky, ilustrační foto.
Foto: Jan Nebřenský / INCORP images

O službu v armádě projevilo za posledních deset let zájem přes 80.000 lidí. Do služebního poměru vojáka z povolání bylo přijato přes 16.000 mužů a žen, další 4500 jich vstoupilo do aktivní zálohy. Armáda to uvedla na svém webu www.army.cz v souvislosti s desátým výročím vzniku Agentury personalistiky, která má armádní nábor na starosti.

Personální služba byla zřízena po celou dobu existence ozbrojených sil samostatného československého a českého státu, působila i u československých zahraničních jednotek. Před deseti lety byla zřízena Agentura personalistiky Armády ČR. Podřízena je přímo náčelníkovi generálního štábu, v jejím čele stojí ředitel, v současné době ji řídí plukovník Vladimír Studený. Na starosti má nejen nábor, zabývá se i vzděláváním vojáků. "Vojákům řídí služební kariéry, hodnotí jejich profesní připravenost, zkoumá atmosféru v týmech a připravuje je na civilní kariéru," uvedla armáda.

Za deset let své existence agentura zaevidovala přes 80.000 zájemců o službu v armádě, přes 16.000 z nich přijala do služebního poměru vojáka z povolání. Z více než 11.000 uchazečů pak téměř 4500 zájemců zařadila k aktivní záloze.

Na letošní rok si ministerstvo obrany stanovilo jako rekrutační cíl přijetí 2200 osob, z toho 500 by měli představovat studenti Univerzity obrany. S náborem má pomoci i virtuální středisko, které chce obrana brzy zřídit.

Podle Koncepce výstavby Armády ČR by česká armáda do roku 2030 měla mít 30.000 vojáků a 10.000 příslušníků aktivní zálohy. Dosažení tohoto cíle Studený označil za největší výzvu. "Do svých řad láká nejen armáda, ale také ostatní bezpečnostní složky. Všichni lovíme takzvaně ve stejném rybníku. Potřebujeme lidi fyzicky zdatné, psychicky odolné a schopné plnit náročné úkoly za použití nejmodernější techniky, která na uživatele klade vysoké nároky," poznamenal. Podle tiskového oddělení generálního štábu měla Česká republika na počátku letošního roku 27.197 vojáků, z toho přímo v armádě jich sloužilo 22.866. Aktivní záloha měla na počátku roku 4191 příslušníků.

Kromě náboru má Agentura personalistiky na starosti i řízení služební kariéry vojáků. Hodnotí jejich profesní kvality, vede jejich evidenci a stará se o jejich vzdělávání. Vojáky i občanské zaměstnance posílá na jazykové i odborné kurzy, a to i do zahraničí.

Vojákům, kterým zaniká služební poměr, armádní personalisté zajišťují rekvalifikaci a ve spolupráci s dalšími odborníky i aktivity, které jim usnadňují přechod do civilu.

Témata:  Armáda České Republiky

Související

Aktuálně se děje

24. července 2024 16:30

Scholz promluvil o opětovné kandidatuře na kancléře

Německý kancléř Olaf Scholz, člen Sociálnědemokratické strany Německa (SPD), oznámil na tiskové konferenci, že se znovu plánuje ucházet o post předsedy německé vlády. Potvrdil to podle agentury Bloomberg krátce po oznámení termínu příštích voleb do Spolkového sněmu, které proběhnou 28. září 2025.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy