Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Očkovací pasy podle Petříčka nesmějí být prostředkem diskriminace

Tomáš Petříček
Tomáš Petříček
Foto: Twitter

Takzvané očkovací pasy, jejichž návrh připravuje Evropská komise, nesmějí být podle českého ministra zahraničí Tomáše Petříčka prostředkem diskriminace. Podle chorvatského deníku Jutarnji list to šéf české diplomacie řekl dnes při návštěvě u českých krajanů v Daruvaru, kde zahájil dvoudenní pracovní cestu do Chorvatska.

Evropská komise by měla ve středu předložit návrh takzvaných očkovacích pasů. Zejména jihoevropské státy, které spoléhají na letní návrat turistů, chtějí, aby EU co nejdříve připravila kritéria pro jednotné digitální osvědčení, na jehož základě budou moci lidé očkovaní proti covidu-19 bez testů, karantén či dalších podmínek cestovat mezi unijními zeměmi.

Podle komisařky pro vnitřní záležitosti Ylvy Johanssonové by mělo jít o digitální certifikát, v němž bude zaznamenán negativní PCR test, důkaz o tom, že dotyčná osoba má protilátky nebo že je očkována vakcínou schválenou Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA).

"Je pro nás důležité, aby to bylo pro občany co nejjednodušší, aby se zajistila velká ochrana osobních údajů, a stejně tak chceme, aby očkovací pas nebyl nějakým prostředkem diskriminace lidí, kteří se nemohou očkovat," citoval Jutarnji list vyjádření Petříčka.

Český ministr dnes v Daruvaru, kde žije početná česká menšina, otevřel společně s chorvatským premiérem Andrejem Plenkovičem dostavěnou část České základní školy J. A. Komenského a mateřské školky Ferdy Mravence. Na tento projekt česká vláda poskytla osm milionů korun.

Petříček také podle informace ministerstva zahraničí předal krajanům symbolický šek na 300.000 korun jako pomoc po zemětřesení, které zasáhlo Chorvatsko na konci loňského roku.

Společně s Plenkovičem se ministr pak poklonil památce 14 obětí útoku na jedinou výhradně českou obec v Chorvatsku Ivanovo Selo na počátku války v první polovině 90. let.

Témata:  očkování koronavirus (coronavirus) COVID-19 Tomáš Petříček

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 18:12

Konec tranzitu plynu přes Ukrajinu: Co to znamená pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy