Podle nich nyní statistiky evidují od začátku epidemie v Česku předloni v březnu téměř 4,2 milionu potvrzených případů a přes 360.000 suspektních reinfekcí.

"Změna se dotkne i dalších ukazatelů, které jsou závislé na počtu pozitivních. Tato změna se projeví na webu i v otevřených datových sadách, a to i zpětně v historických datech," uvedlo ministerstvo.

Aktuálně statistiky evidují k pondělí 4,172.122 potvrzených případů a vedle toho 363.076 suspektních reinfekcí. Nově by v potvrzených případech měly být zahrnuty právě i reinfekce. Zpětně by se tak měly navýšit například také denní počty potvrzených případů, změna se dotkne i hodnoty incidenčního čísla, tedy přepočtu potvrzených případů na 100.000 obyvatel za poslední týden či 14 dní. K dnešku je sedmidenní incidence na hodnotě 30 a čtrnáctidenní činí 55.

V posledních dvou týdnech se v Česku počet nově pozitivních pohybuje ve všedních dnech zhruba od 400 do 900 za den, ve víkendových dnech přibývá kolem stovky nově nakažených. Podezření na opakovanou nákazu je v pracovních dnech od zhruba 200 do 500 denně, v sobotu a v neděli jich jsou desítky. Například za pondělí bylo 874 nově potvrzených případů a reinfekcí 470.

Poprvé se v datech ministerstva opakovaná nákaza objevila v červenci 2020, v březnu 2021 jich pak bylo poprvé přes 100 denně. Potom se počet s ústupem epidemie znovu snížil, loni v říjnu byl znovu přes stovku a letos na začátku roku se poprvé přehoupl přes tisícovku, na konci ledna byl pak počet reinfekcí rekordní, 27. ledna jich statistika ministerstva evidovala 16.204. Takto vysoký počet reinfekcí byl ale výjimečný, druhý nejvyšší počet, necelých 10.000, zaznamenalo ministerstvo 1. února, kdy zároveň přibylo rekordních 57.247 nově nakažených. Reinfekcí tehdy přibývalo kvůli variantě omikron, která dle odborníků umí obcházet imunitu získanou očkováním i dříve prodělanou nemocí.

Ministerstvo nyní reinfekce zahrne do potvrzených případů, zveřejní ale i dvě datové sady reinfekcí. První by měla obsahovat denní přehled reinfekcí a druhá týdenní přehled nových potvrzených případů s rozdělením na primoinfekce a reinfekce. Zároveň avizuje, že nové verze portálu Onemocnění aktuálně – COVID‑19: Přehled aktuální situace v ČR bude přehlednější a uživatelsky přívětivější.