Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Od začátku ruské invaze na Ukrajinu dostalo víza už téměř 378.000 běženců

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku
Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku
Foto: Halin Selasicz / INCORP images

Víza dočasné ochrany získalo v sobotu v Česku 169 uprchlíků z Ukrajiny, to je asi o 200 méně než před týdnem. Od začátku ruské invaze na Ukrajinu je dostalo už téměř 378.000 běženců, vyplývá z dnešních informací ministerstva vnitra na twitteru. Boje na Ukrajině trvají od konce února.

Někteří uprchlíci ze země odjíždějí do jiných zemí nebo se vracejí na Ukrajinu, podle odhadu úřadů tak nyní reálně pobývá v Česku asi 280.000 až 300.000 běženců, převážně žen s dětmi. Víza dočasné ochrany umožňují jejich majitelům pobývat v zemi až rok. Zároveň otevírají uprchlíkům přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělání či na trh práce.

Na cizinecké policii se od počátku rusko-ukrajinského konfliktu nahlásilo víc než 305.500 lidí, v sobotu jich bylo 1105. Hlásit se nemusí děti mladší 15 let, kterých je mezi uprchlíky podle statistik zhruba třetina.

Nejvíce uprchlíků zůstává v Praze, pobyt zde podle statistik nahlásilo zhruba 88.000 běženců. Od čtvrtka je v hlavním městě uzavřeno Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině. Vedení města o uzavření rozhodlo kvůli přeplněnosti Prahy a nedostatečným kapacitám, někteří hejtmani rozhodnutí Prahy kritizovali. Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) se na páteční schůzce s premiérem Petrem Fialou (ODS) domluvili, že vznikne soubor opatření, která budou motivovat uprchlíky k přesunu do méně vytížených obcí. Rovněž vznikne koordinační mechanismus, podle kterého se samotný přesun uskuteční.

Sněmovna i Senát tento týden schválily novelu zákona zvaného lex Ukrajina, podle které budou ministerstva a další úřady i po skončení nouzového stavu vyčleňovat budovy pro ubytování uprchlíků z Ukrajiny po ruské vojenské invazi. Kraje mají s obcemi nadále zajišťovat běžencům nouzová přístřeší a bydlení. Pokračovat bude i současný systém registrace uprchlíků. Snazší a rychlejší by mělo být budování dočasných staveb pro ubytování a vzdělávání uprchlíků. Běženci budou také moci žádat po půl roce od udělení dočasné ochrany o dávku v částce životního minima. Půjde o 4250 korun měsíčně pro dospělé a o 3050 korun za měsíc pro děti. Normu ještě posoudí prezident.

Témata:  uprchlíci

Aktuálně se děje

7. května 2024 10:08

Ústavní soud zrušil podmínku operace pro úřední změnu pohlaví

Operace už nebude potřeba k úřední změně pohlaví, podle Ústavního soudu je taková podmínka v rozporu s lidskou důstojností. Sporné paragrafy přestanou platit v polovině roku 2025. Současný stav označil soud za neudržitelný a upozornil na nečinnost politiků, které vyzval k přijetí nové právní úpravy. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy