Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Odbory oznámily pražský protest proti vládním krokům

Josef Středula
Josef Středula
Foto: Facebook Josef Středula

Odbory svolaly na úterý 21. května protest v Praze, oznámila Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) na webu. Zástupci zaměstnanců se chtějí vymezit proti chystaným změnám v zákoníku práce či důchodech, například proti propuštění bez udání důvodu či prodlužování věku odchodu do penze.

Odborové svazy jsou toho názoru, že možnost propuštění bez udání důvodu může mnohé zaměstnance poškodit. "Je nepřijatelné ještě více zhoršovat situaci zaměstnanců a zaměstnankyň. Je nepřípustné, aby zákoník práce otevíral dveře diskriminaci," konstatoval ČMKOS. 

Nepřijatelný je pro odboráře i růst věku odchodu do důchodu, například z toho důvodu, že věk dožití ve zdraví je něco přes 61 let. Zástupci zaměstnanců argumentují také tím, že Češi toho během produktivního věku odpracují mnohem více než lidé ve vyspělých evropských zemích. 

Protestovat by se mělo také proti zrušení zaručených mezd. "Zaručené mzdy zohledňují náročnost práce a jejich zrušení není fér. Odmítáme politiku levné pracovní síly," poznamenala konfederace. 

Odborům vadí i delší zkušební doba či kratší výpovědní lhůta. Tyto změny by podle nich způsobily to, že propuštění lidé by měli méně času na hledání nové práce. 

Českomoravská konfederace odborových svazů je největší odborovou centrálou v České republice. Jako jeden ze sociálních partnerů se aktivně účastní tripartitních jednání s vládou a zaměstnavateli v rámci Rady hospodářské a sociální dohody ČR.

Témata:  odbory ČMKOS Josef Středula vláda ČR

Aktuálně se děje

20. května 2024 21:54

Litva: Ukrajina by měla mít více svobody při útocích na cíle v Rusku

Západní spojenci Ukrajiny by měli zrušit omezení na použití zbraní dodaných na Ukrajinu a dopřát Kyjevu více svobody při útocích na cíle v Rusku. V pondělí to během rozhovoru prohlásil litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis, informuje agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy