Nynější pětikoaliční vláda Petra Fialy (ODS) by měla odstoupit a měly by se konat nové volby. Prohlásil to předseda opozičního hnutí SPD Tomio Okamura na dnešní schůzi Sněmovny, kterou vyvolala sněmovní opozice k hlasování o nedůvěře vládě. Okamura se tak svou kritikou přidal k předsedovi ANO Andreji Babišovi, který vystoupil již v úvodu schůze. Sněmovna jedná již více než tři hodiny, Okamura je po Babišovi a premiéru Fialovi třetím řečníkem v pořadí.
Do debaty se přitom po 16:30 hlásilo 37 poslanců. Nejprve mají podle dohody vystoupit řečníci s přednostním právem. Není tak jasné, kdy se poslanci dostanou k hlasování.
"Takhle vláda už stihla napáchat tolik zla, že by měla odstoupit a měly by se konat nové volby," prohlásil Okamura. Kabinet je podle něho samozvanou elitou, která si dělá, co chce, ale na "občany kašle". Okamura také označil za chybu, že opoziční hnutí ANO slíbilo nevyvolat během českého předsednictví hlasování o nedůvěře. Nemá to podle něj logiku. Nikoho podle Okamury nezajímá, že Česko předsedá EU. Fialova vláda je podle něho mistrem v podléhání Bruselu a Berlínu, ani to jí však někdy nestačí.
Lidé podle Okamury oprávněně nazývají kabinet ukrajinskou vládou, Fialu ukrajinským premiérem a růst cen Fialovou drahotou. Lidé od státu podle lídra SPD nedostali skoro žádnou pomoc ohledně energetické krize. "Jsou málo ukrajinští?," ptal se, když poukazoval na peněžité dávky pro migranty z Ukrajiny.
"Premiér Petr Fiala prostě není lídr, ani osobnost, nemá respekt občanů a nemá dokonce respekt ani jako předseda vlastní strany,“ tvrdil Okamura. Ministerský předseda podle něho "jen vysílá signály, které nikdo nepřijímá".
Společné evropské řešení energetické krize, které preferuje česká vláda, označil šéf SPD za blouznění mimo realitu, které nepomůže českým spotřebitelům. Důvodem je podle něj mimo jiné to, že jednotlivé státy mají svojí vlastní energetickou strategii. Cesta k levnějším energiím spočívá podle Okamury v zajištění levných zdrojů ropy a plynu a zajištění státního dohledu nad cenami elektřiny. Vláda ale podle něho neřeší energetickou drahotu úmyslně, protože na ní "těžce paratizuje". Ze státního rozpočtu pak štědře dotuje americký zbrojní průmysl nebo Ukrajinu na úkor českých občanů a firem, uvedl Okamura.
Lídr SPD se ve vystoupení také opřel do vládního hnutí STAN, které je podle něho napojené na organizovaný zločin a jeho skutečným šéfem je Michal Redl stíhaný spolu s dalšími lidmi v pražské korupční kauze Dozimetr. Okamura v tomto ohledu zaútočil i na TOP 09, KDU-ČSL a na Piráty, zejména pirátského pražského primátora Zdeňka Hřiba. "Vláda nasbírala za tři čtvrti roku tolik skandálů, nadělala tolik zla, že by to stačilo na desítky pádů vlády," prohlásil předseda SPD. Nadcházející komunální a senátní volby budou podle něho referendem o kabinetu.
Opozice pokračuje v kritice vlády, podle Schillerové reaguje pozdě
Kritikou současné pětikoaliční vlády Petra Fialy (ODS) z opozičních lavic, ale i její obhajobou ze strany ministrů pokračuje dnešní jednání Sněmovny nad opozičním návrhem na vyjádřením nedůvěry vládě. Bývalá ministryně financí a nynější předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová kritizovala vládu hlavně za to, že se svými opatřeními přichází pozdě. Vláda podle ní nekomunikuje například s podnikateli a proti současnému růstu cen nedělá nic. Podle předsedy poslanců SPD Radima Fialy je situace alarmující zvlášť v energetice a vláda v pomoci podle něho nic neudělala.
Sněmovna jedná už od 13:00, tedy už osmou hodinu. Na základě dohody poslaneckých klubů poslanci rozhodli, že budou moci jednat i přes půlnoc. Není jasné, kdy se dostanou k hlasování, možná budou hlasovat až v pátek.
"Ta situace je opravdu velmi vážná, a to říkám velmi mírně," prohlásila Schillerová. Vláda podle ní se stříkací pistolkou vždy s ohromným zpožděním hasí velký požár. Řekla, že opatření vlády pravidelně přicházejí o několik měsíců později, než je nabízí stínová vláda hnutí ANO. "V oblasti veřejných financí dám této vládě čistou pětku," konstatovala po kritice vládního hospodaření. Programové prohlášení vlády je podle ní zbytečný dokument, ze kterého vláda neplní naprosto nic. Na to, že s nimi například ministerstvo průmyslu nemluví, si podle ní stěžují zástupci podnikatelských svazů.
"Na paritu kupní síly máme nejdražší energie v Evropě. To je výsledek vaší práce," řekl na adresu kabinetu Fiala. Společná evropská řešení v této věci podle něho neexistují, jde jen o alibismus vlády. Fiala míní, že energetická krize začala už před válkou na Ukrajině spuštěním plánu EU na snížení emisí skleníkových plynů. "Viníkem je Evropská unie, Evropská komise," soudí. Následně Fiala zopakoval návrhy řešení vysokých cen energií, jak je nabízí SPD.
Ke kauze bývalého šéfa civilní rozvědky Petra Mlejnka Schillerová řekla, že ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) destabilizoval klíčovou tajnou službu a tím ohrozil bezpečnost státu. Civilní rozvědku vláda zdiskreditovala nejen v očích veřejnosti, ale i zahraničních partnerů, a i to je důvod k rezignaci, uvedla. "Považuji to za neskutečné selhání," řekla. Ptala se, jak je možné, že bezpečnostní prověřování Mlejnka neobjevilo to, co novináři odhalili během jednoho měsíce. Mlejnek rezignoval z pozice Úřadu pro zahraniční styky a informace ve středu zhruba po měsíci a půl od jmenování. Důvodem byly informace o jeho kontaktech s lobbistou Michalem Redlem stíhaným v kauze Dozimetr, v níž čelí obvinění například také někdejší náměstek pražského primátora za STAN Petr Hlubuček.
Předseda frakce SPD označil hnutí STAN za lobbistickou organizaci a za něco na způsob klanu parazitujícího na veřejných zakázkách a penězích, který řídil Redl. Premiér Fiala k tomu mlčí a ponechává "formálního předsedu" hnutí Rakušana ministrem vnitra, uvedl.
Ke kritice vlády se přidal i někdejší vicepremiér a ministr průmyslu Karel Havlíček (ANO). "Průmyslníci rezignují, energetici si drží hlavu v dlaních a situace je kritická," řekl. Problém už je podle něho i u veřejných institucí a hejtmanům, kteří volají po regulaci cen elektřiny a plynu, "hoří koudel za zadkem". Havlíček řekl, že kabinetu nevyčítá to, že nezastropovala ceny energií, ale to, že k tomu nemá žádný plán.
"Vy pořád hledáte viníka, vy se pořád díváte do minulosti, vy furt brečíte. Místo abyste řešili budoucnost, stále řešíte minulost, té se nikdo nenají," prohlásil. "Důvod, proč chceme vyjádřit nedůvěru, je jasný: ekonomické výsledky máte žalostné, rodiny jdou do chudoby," řekl. "Jedeme z kopce, je to volný pád a všichni se na to díváte," prohlásil současný místopředseda Sněmovny Havlíček.
Témata: vláda ČR, Tomio Okamura
Související
20. listopadu 2024 22:03
20. listopadu 2024 18:19
17. listopadu 2024 17:29
13. listopadu 2024 19:48
30. října 2024 18:14
27. října 2024 19:41