Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Onkologové v Brně ověří, zda bude mít chemoterapie u rakoviny prsu přínos

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Masarykův onkologický ústav v Brně (MOÚ) začne přímo ve svých laboratořích provádět genomické testování u pacientek s rakovinou prsu v časném stadiu. Některým ženám může příznivý výsledek testu ušetřit chemoterapii. Dosud se lékaři v hraničních případech rozhodovali spíše pro chemoterapii, která však má řadu vedlejších účinků a některé její zdravotní dopady jsou dlouhodobé či trvalé. Nyní budou onkologové díky testu vědět, že u konkrétní ženy postačí hormonální léčba. Novinářům to dnes řekli lékaři z ústavu.

"Pacientky, které jsou vyhodnoceny jako tzv. low risk (nízkorizikové), nemusí absolvovat chemoterapii a s ní nepříjemné a intenzivní nežádoucí účinky," uvedl ředitel ústavu Marek Svoboda.

Dosud se vzorky kvůli testu MammaPrint posílaly do zahraničí. Ústav ale získal certifikaci u výrobce, společnosti Agendia NV. Testy tak mohou provádět přímo na Žlutém kopci. Pokud vyšetření u pacientky doporučí multidisciplinární tým, uhradí náklady zdravotní pojišťovna.

Možnost testování se týká jen menší části žen v raném stadiu nemoci, u kterých lékaři chirurgicky odstraní nádor v prsu, případně i zasažené mízní uzliny, a rozhodují se o další léčbě. U některých žen je vzhledem k dynamice onemocnění jasné, že chemoterapie bude nezbytná, například když je nádor velký a "divoký". Jindy lékaři vědí na základě dalších vyšetření a zkušeností, že chemoterapii nasazovat nemusí.

Existuje však "šedá zóna", kde si lékaři dosud nemohli být jistí. Rozbor genu z nádorových buněk jim usnadní rozhodnutí. Zkušenosti ukazují, že zhruba polovina pacientek ze "šedé zóny" by se díky testování mohla chemoterapii vyhnout.

"Kdybych neměla další vyšetření, tak pro jistotu bych určitě chemoterapii doporučila. Tohle vyšetření genu v nádoru dané pacientky mi může říct, jaký prospěch ta konkrétní pacientka z chemoterapie bude mít," řekla primářka kliniky komplexní onkologické péče Katarína Petráková.

Loni zdravotníci prověřili testem MammaPrint vzorky od 197 pacientek. Nízké riziko ukázal test u 45 procent z nich. Onkologové test pokládají za spolehlivý, vycházejí při tom z výsledků rozsáhlých studií.

Genomické testování je složité, vyžaduje přístrojové vybavení a přesné dodržování správného postupu, získat certifikaci tak není podle lékařů nic snadného. "Díky testování přímo v MOÚ budeme mít větší kontrolu nad vzorkem nádoru a samotným vyšetřením, současně nebudeme muset zajišťovat časově náročný převoz do zahraničí, což nám velmi usnadní práci," uvedl primář oddělení patologie Pavel Fabian.

Témata:  rakovina lékaři

Související

Aktuálně se děje

11:32

Halina Pawlowská odolává vážným zdravotním potížím. Recept mají v rodině

Halina Pawlowská na konci září zničehonic skončila v nemocnici a podle posledních informací jí na lůžku musely pomáhat přístroje. Její zdravotní stav se má každopádně zlepšovat. Aby ne, když má v genech od svých předků dlouhověkost. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy