Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Opozice neprosadila zamítnutí růstu poplatku za ČT a ČRo

Česká televize
Česká televize
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Opoziční hnutí ANO a SPD dnes neuspěla ve Sněmovně se snahou zamítnout vládní návrh na zvýšení poplatků pro veřejnoprávní televizi a rozhlas. Kontroverzní návrh, který také rozšiřuje okruh poplatníků, byl odmítnut i při pokusu o jeho vrácení k přepracování.

Zamítnutí návrhu podpořilo 71 opozičních poslanců ze 167 přítomných. Podobně dopadlo i hlasování o vrácení novely k přepracování, což je mírnější forma zamítnutí. "Připravíme celou řadu pozměňovacích návrhů, budeme bojovat za firmy a lidi," řekla po hlasování předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová.

Lídr SPD Tomio Okamura neprosadil návrh, aby Sněmovna vyzvala Nejvyšší kontrolní úřad k prověrce hospodaření České televize (ČT) a Českého rozhlasu (ČRo) s poplatky. Předseda klubu ODS Marek Benda upozornil, že úřad může podle zákona kontrolovat jen státní peníze.

Mimořádná schůze Sněmovny svolaná vládní stranou skončila a poslancům začaly prázdniny. Benda poznamenal, že vláda dosud prosadila všechny své návrhy navzdory obstrukcím. "Myslím, že jsme se dokázali v první polovině roku chovat slušně a jen mírně se urážet," řekl Benda. Řádná schůze Sněmovny začne ve druhém zářijovém týdnu, v prvním týdnu se sejdou výbory.

Novela zvyšuje poplatek ČT od ledna o 15 korun na 150 korun měsíčně a ČRo o deset korun na 55 korun za měsíc. Poplatek bude nadále vybírán za domácnost, ale nově se bude týkat i zařízení schopných přijímat vysílání přes internet, jako jsou chytré telefony, tablety nebo počítače.

Podle vlády změny zajistí udržitelné financování a nezávislost veřejnoprávních médií. Návrh také obsahuje pravidla pro valorizaci poplatků o šest procent, pokud součet ročních měr inflace přesáhne šest procent, a změny plateb pro právnické osoby. Poplatek už nebude záviset na počtu přijímačů, ale na počtu zaměstnanců.

Lídři ANO a SPD, Andrej Babiš a Tomio Okamura, kritizovali poplatky jako plošnou daň a Babiš zmínil korupci ve veřejnoprávních médiích. Oba navrhují, aby činnost ČT a ČRo hradil stát. "Poplatek významně vzdaluje média veřejné služby od politického zásahu," oponoval ministr kultury Martin Baxa (ODS). Místopředseda Sněmovny za ANO Aleš Juchelka přirovnal navrhovaný zákon ke "skoku přes Taxisův příkop" mezi veřejnoprávními médii a obyvateli. 

Témata:  Česká televize televizní poplatky Český rozhlas Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 14:46

Není to tak, jak se píše. Michal David prozradil, co ví o stavu Leona Tsoukernika

Dramatické je v posledních dnech dění kolem boháče Leona Tsoukernika, který je známý i pro své vazby na slavné osobnosti. Jednou takovou je Michal David. A právě známý hitmaker naznačil, že by to s Tsoukernikem snad nemuselo být tak špatné. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy