reklama

Polčák žádal jako advokát odměnu za právní pomoc, kterou poskytl obcím při získání odškodného za výbuch muničních skladů ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014. Po zveřejnění případu se odměny vzdal a rezignoval na funkci místopředsedy STAN.

Žádost o svolání mimořádné schůze musí podepsat nejméně 40 poslanců, SPD jich má polovinu. Další podpisy podle Okamury dodali poslanci hnutí ANO. Okamura uvedl, že Sněmovna by se měla zabývat "politickým podnikáním hnutí STAN".

Opozice neprosadila debatu o Polčákově postupu minulý týden na běžné sněmovní schůzi. Koalice navrhované zařazení nového bodu do jejího programu vetovala. Je pravděpodobné, že dolní komora zamítne koaliční většinou hlasů i návrh programu mimořádné schůze. Schůze by se v takovém případě neuskutečnila, navzdory tomu by se otevřel prostor pro debatu omezenou na řečníky s přednostním právem.

Předseda STAN a ministr vnitra Vít Rakušan minulý týden odmítl obvinění Okamury, který označil STAN za politicko-podnikatelský projekt. Rakušan mluvil v souvislosti s aférou o "hrubé politické chybě". Uvedl, že pokud Polčák zastupoval jako advokát obce, neměl zároveň prosazovat přijetí odškodňovacího zákona. "Osobně v tomto vidím každopádně střet zájmů, který tady byl," řekl Rakušan. Odmítl ale tvrzení SPD, že Polčák obchodoval se zákony.

V polovině ledna se Sněmovna mimořádně sešla z podnětu SPD a ANO ke sponzorským darům pro hnutí STAN, údajně pocházejícím ze zahraničí, a to i z daňových rájů. Opozice návrh programu schůze neprosadila. Hnutí STAN tehdy zdůrazňovalo, že žádné peníze z ciziny nepřijalo. Dary byly podle hnutí buď od českých občanů, nebo od společností s českým identifikačním číslem a sídlem v Česku, které v Česku odvádějí daně a zaměstnávají pracovníky.