Hlasování o nedůvěře vyvolalo opoziční hnutí ANO s podporou SPD kvůli aféře kolem již bývalého ředitele civilní rozvědky Petra Mlejnka a vládnímu postupu v řešení zejména energetické krize. Pro vyslovení nedůvěry hlasovalo 84 přítomných poslanců opozice, nutných bylo nejméně 101 hlasů.

Fiala podle svých slov bez ironie poděkoval opozici za svolání jednání. "Tři týdny před komunálními a senátními volbami opozice nemohla udělat nic lepšího. Věřím, že se na jednání dívalo co nejvíce občanů," poznamenal. "Věřím, že pokud tyto opoziční orgie, kterých jsme byli svědky, nekompetence, nenávisti, lži a zloby, viděli občané, přijdou ke komunálním a senátním volbám a podpoří změnu, ke které jsme nakročili loni na podzim," dodal předseda vlády.

Schůze podle něj byla svolána ze dvou důvodů. Opoziční strany si chtěly udělat kampaň za peníze daňových poplatníků a také zakrýt problémy předsedy ANO a bývalého premiéra Andreje Babiše. Nebyla to podle Fialy současná vláda, která podcenila energetickou bezpečnost ČR, dlouho upírala svůj zrak k Rusku a zadlužovala zemi.

Opozice podle Fialy šíří zlobu a nenávist a nemá opravdová řešení složité situace. Zároveň se podle něj nesmířila s výsledky loňských parlamentních voleb, není schopna přijmout porážku a snaží se různými prostředky výsledky popřít.

Podle předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) si může každý udělat obrázek sám, jak by to vypadalo, kdyby zemi vedly strany, jež jsou nyní v opozici. Ministři ve vystoupeních na plénu ukazovali kompetenci, zkušenost a zodpovědný přístup, míní.

Šéf STAN a ministr vnitra Vít Rakušan poděkoval opozici za to, že ministři měli možnost prezentovat svoji práci. Osobní napadání, invektivy, očerňování a poukazování na soukromé záležitosti byly podle něj pod úroveň toho, jak by mělo vypadat jednání ve Sněmovně.

Lidovecký předseda Marian Jurečka poznamenal, že vládní koalice drží pevně při sobě. Považuje to za dobrou zprávu pro občany, firmy i Evropskou unii. Soudný člověk podle něj nemůže chtít, aby vláda padla při českém předsednictví v Radě EU, jako se tomu stalo v roce 2009.

Šéfa Pirátů Ivana Bartoše uráželo srovnávání dřívější koronavirové pandemie a situace, kdy je Evropa pod vlivem války ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajině. Není to podle něj namístě.