Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Opoziční hnutí SPD znovu navrhlo zrušení soudních exekutorů

Svoboda a přímá demokracie (SPD)
Svoboda a přímá demokracie (SPD)
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Poslanci opozičního hnutí SPD znovu navrhli zrušení soudních exekutorů. Exekuce by se podle návrhu zákona, který obdržela nová Sněmovna, měly vrátit do rukou státu. V minulém volebním období neprojednali tehdejší zákonodárci stejnou předlohu ani v úvodním kole a s volbami takzvaně spadla pod stůl.

Hnutí SPD chce vrátit vymáhání pohledávek před rok 2001, kdy byl institut soudních exekutorů zaveden. Tehdy stát podle poslanců hnutí rezignoval na svou úlohu a selhal ve snaze o zajištění efektivního provádění exekucí prostřednictvím vykonavatelů, tedy státních úředníků. "Materiální zainteresovaností soudních exekutorů na výsledcích exekuce došlo nepochybně ke zvýšení efektivity vymáhání pohledávek, ovšem především na úkor postavení dlužníků," napsali poslanci SPD v důvodové zprávě.

K předloze se před jejím projednáváním ve Sněmovně vyjádří vláda. Loni v létě nyní končící kabinet ANO a ČSSD uvedl, že navrhovaná změna by zatížila justici, prodloužila exekuční řízení a problém se zadlužeností obyvatel by nevyřešila.

Nová sněmovní a v budoucnu zřejmě i vládní většina ODS, KDU-ČSL, TOP 09, Pirátů a STAN chce vyhodnotit nedávno přijaté změny v exekucích včetně takzvaného chráněného účtu. "Najdeme vyvážené řešení respektující pomoc zodpovědným dlužníkům i práva seriózních věřitelů," napsala v koaliční smlouvě.

Hnutí SPD chce, aby zrušení soudních exekutorů nastalo k lednu 2024. Jeho poslanci předložili také návrh, který by od roku 2023 zavedl místní příslušnost exekutorů podle krajů a slučování exekucí dlužníka u jednoho exekutora. Nyní si může exekutora zvolit věřitel.

Novela exekučního řádu předpokládá, že exekutora by určoval soud podle stanoveného klíče. Veškeré další exekuce proti konkrétnímu dlužníkovi by potom soud přiděloval stejnému, již dříve určenému exekutorovi. Změna by podle předkladatelů posílila nestrannost exekutora a jeho nezávislost na věřiteli. Zavedení místní příslušnosti prosazovali v minulém volebním období zejména Piráti, nebyli úspěšní.

Témata:  exekuce Svoboda a přímá demokracie

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 16:44

Jaký bude jeho první krok? Už je jasno, co Trump udělá první den v úřadu

Zvolený prezident Donald Trump plánuje po svém nástupu do úřadu zahájit tvrdý postup vůči nelegální migraci prostřednictvím série exekutivních opatření. Tím chce splnit klíčový slib své volební kampaně a vyslat jasný signál, že hranice USA budou uzavřeny nelegálním přechodům a že osoby bez legálního pobytu, zejména ty s kriminální minulostí, mohou očekávat deportaci.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy