Ředitel organizace Nikola Taragoš míní, že stanový tábor v Troji a i další, které mohou vzniknout, mohou fungovat, jen pokud to dovolí počasí, tedy zhruba do konce září. Rakušan novinářům potvrdil, že nabídku míst převzal a bude se jí zabývat.

"Koupili jsme si tím jenom čas," řekl ČTK Taragoš k projektu v Troji, na němž se podílejí hlavní město Praha, Správa uprchlických zařízení a hasiči. Rakušan před dnešním jednáním Sněmovny uvedl, že od pátku budou na hlavním nádraží, kde přebývají stovky uprchlíků, se situací pomáhat zdvojené hlídky policisty v civilu a zástupce neziskového sektoru. Rozdávat budou letáky v maďarštině s informací, že občané EU nemají na pomoc nárok.

Organizace ministrovi nabídly podle Taragoše seznam pozemků, na kterých mohou být postaveny obytné buňky, i konkrétních nemovitostí - budov i bytů. Jejich kapacita by měla stačit pro několik stovek uprchlíků, kteří pobývají na hlavním nádraží v Praze. Romodrom by pro uprchlíky podle Taragoše preferoval ubytování v budovách, které nabídl.

"Buňkoviště, která jsme mu (Rakušanovi) dodali, jsou od romských developerů a dostanou to zadarmo," uvedl. Problém vidí v nalezení shody s místními. Jedno z nabízených míst pro stavbu obytných buněk leží podle něj na území širší Prahy, zbylé tři v blízkosti hlavního města, další kapacity jsou roztroušené po republice. Stejně jako ministerstvo vnitra nechce Romodrom sdělit konkrétní adresy, protože by to mohlo poškodit plány před uzavřením dohody s místními samosprávami.

Potřeba ubytovacích kapacit pro romské uprchlíky kopíruje podle Taragoše "standardní uprchlickou vlnu". "Dokud sem budou lidé přicházet, budou ta místa potřeba, teď je máme na hlavním nádraží, ve stanovém městečku. V prvních měsících jsme je ubytovávali v trošičku lepších podmínkách, než je stanové městečko," poznamenal. Potřebu míst definuje podle něj rozsah počtu uprchlíků na pražském hlavním nádraží, ale také v Brně a Ostravě, nově v Pardubicích.

"Ať už mají (na dočasnou ochranu) nárok, nebo ne, je lepší jim poskytnout bydlení, pak to řešit. Když to uděláte obráceně, tak se do řeší na ulici, a to je velice nestandardní a my to ani neumíme," uvedl za Romodrom Taragoš.

Rakušan dnes novinářům řekl, že se s neziskovými organizacemi na středečním jednání dohodl na informování uprchlíků o tom, že kapacity v Česku už budou naplněny. Zopakoval, že situaci na hlavním nádraží chce vyřešit do konce května.

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) ve středu uvedl, že ke konci května skončí dobrovolnická pomoc na hlavním nádraží. Iniciativa Hlavák, která tam dlouhodobě pomáhá, to podle svého prohlášení nevnímá jako dobré řešení.

"Reagovat na neudržitelnou situaci na hlavním nádraží ukončením poskytování veškeré pomoci však považujeme za velmi nešťastné a nehumánní východisko. Jako cestu ke zlepšení této situace bychom naopak očekávali větší pomoc státu vedoucí ke zlepšení podmínek pro přijíždějící uprchlíky. Jednalo by se především o zajištění důstojného ubytování, aby lidé nebyli nuceni trávit v prostorách nádraží delší dobu," uvedla.

Stanové městečko v Troji začalo fungovat o víkendu, přístřeší tam našlo zhruba 140 uprchlíků.

Podle dnes zveřejněných dat ministerstva vnitra byla v Česku udělena dočasná ochrana 348 177 lidem z Ukrajiny, ve středu jich přibylo 1407. Cizinecké policii se přihlásilo více než 248 tisíc osob, 1978 jen za včerejší den.