Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Otevření hranic s Českem: Jak se k tomu staví Rakousko?

Kvůli koronaviru se na státní hranice vrátily kontroly
Kvůli koronaviru se na státní hranice vrátily kontroly
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Pro Rakousko je prioritou otevřít hranice se sousedními státy. V rakouské rozhlasové stanici Ö1 to dnes prohlásila tamní ministryně turistiky Elisabeth Köstingerová, která výslovně zmínila Česko a Slovensko.

Plné otevření hranic s Německem země pod Alpami chystá od 15. června. Překračování hranic Rakousko podobně jako jiné státy výrazně omezilo kvůli pandemii nemoci covid-19.

"V první linii nyní vidíme východní země, například Česko a Slovensko," řekla Köstingerová o plánovaném uvolňování režimu na hranicích. Rakouský kancléř Sebastian Kurz a další rakouští představitelé v uplynulých dnech opakovaně hovořili o tom, že na otevření hranic s Českem mají velký zájem.

Veřejnoprávní stanice ORF dnes uvedla, že Kurz pověřil rakouského ministra vnitra Karla Nehammera a ministryni pro Evropskou unii Karoline Edtstadlerovou, aby připravili scénář liberalizace hraničního režimu se Švýcarskem, Lichtenštejnskem a východoevropskými sousedy, pokud tam rovněž infekce zůstane pod kontrolou.

Témata:  Rakousko Česká republika hranice

Související

Aktuálně se děje

3. ledna 2026 18:44

Trump potvrdil zadržení Madura. Odhalil i další americké plány s Venezuelou

Americký prezident Donald Trump na tiskové konferenci potvrdil, že vojáci zadrželi prezidenta Venezuely Nicolase Madura. Na jedné z amerických lodí je momentálně přepravován do USA. Podle Trumpa se nyní Američané chopí moci v jihoamerické zemi. Očekává přitom, že americké společnosti budou investovat do tamního ropného průmyslu. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Alena Schillerová

Schillerová: Ukrajina by měla být pokornější. Macinka si pozve velvyslance na kobereček

Spor kolem novoročního projevu Tomia Okamury (SPD) dál hýbe českou politickou scénou a vnáší napětí do vládní koalice hnutí ANO, SPD a Motoristů. Ministryně financí Alena Schillerová se v nedělním pořadu Partie na CNN Prima NEWS pokusila situaci mírnit, když uvedla, že by sama řadu předsedových výroků nikdy nepoužila. Podle ní nebyly některé formulace vhodné, nicméně zdůraznila, že jde o osobní vyjádření šéfa Sněmovny, které si koaliční partneři plánují vyříkat na pondělní radě.