reklama

V příštím týdnu bude podle analytiků cenový pokles pokračovat, v dlouhodobějším horizontu však očekávají možný obrat ke zdražování.

Paliva v zemi zlevňovala vytrvale od konce loňského října. Až v prvních dnech tohoto roku přerušilo pád cen zdražení. Nynější vývoj ale potvrzuje předchozí předpovědi analytiků, že ceny začnou opět klesat.

Navzdory více než dvouměsíčnímu poklesu cen jsou ale pohonné hmoty stále dražší než ve stejnou dobu loni. Před rokem byl litr benzinu v průměru o 31 haléřů levnější než nyní, a za naftu tehdy motoristé platili dokonce o 2,55 koruny na litru méně.

Za dalším poklesem cen pohonných hmot podle analytika Purple Trading Petra Lajska stojí několik faktorů. Zdůraznil především vliv posilující koruny vůči euru i dolaru, domácí měna působí protiinflačně. Od začátku roku navíc mírně poklesly ceny na burze v Rotterdamu, což odráží dění na trhu s ropou, jejíž cena je dál velmi rozkolísaná.

V příštím týdnu bude podle odhadů analytiků cenový pokles pokračovat, ovšem už pomalejším tempem. "Ceny ropy ani velkoobchodní ceny paliv nenaznačují výrazné změny cen pro motoristy. Ochranou je v současnosti také česká koruna a obecně k nižším cenám energií přispívají také nadprůměrné teploty v USA a v Evropě v posledních týdnech," uvedl analytik XTB Jiří Tyleček. Dlouhodobější výhled je však podle analytiků značně nejistý. Lajsek upozorňuje hlavně na postupné otevírání čínské ekonomiky, což by mělo zvýšit její poptávku po ropě, a tím i její cenu. Situaci také může ovlivnit očekávaná odpověď Ruska na embargo Západu na jeho ropu, která by mohla ceny vytlačit dál nahoru.

Nejlevnější paliva natankují řidiči nyní opět v Královéhradeckém kraji, kde litr benzinu stojí v průměru 35,63 koruny a nafta 36,84 koruny. Naopak nejdražší paliva nabízejí nadále pumpy v Praze, kde se litr benzinu prodává průměrně za 37,91 koruny a litr nafty za 38,96 koruny.