Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Paliva zlevnila jen o pár haléřů. Ceny mají opět začít růst

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie.
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

V Česku se od března zastavilo zhruba půldruhého měsíce trvající zdražování pohonných hmot. Benzin za týden zlevnil o dva haléře na 38,43 Kč za litr, cena nafty klesla o čtrnáct haléřů na 38,46 Kč za litr. Řidiči se ale mají smířit s brzkým obnovením cenového růstu.

Za celý únor činila průměrná cena litru pohonných hmot 38,52 Kč za litr, vyplývá z dat na webu společnosti CCS. Byla tak o půldruhé koruny vyšší než v lednu, kdy naopak nepatrně zlevnila oproti loňskému prosinci.

"V příštím týdnu očekáváme stagnaci cen benzínu a další mírný pokles cen nafty, do deseti haléřů na litr. Ropa sice na světových trzích zdražuje, ale dopad jejích rostoucích cen zatím plně eliminuje posilování koruny vůči dolaru. Ještě před koncem března ale převáží efekt zdražující ropy, neboť zpevňování koruny se vyčerpá," uvedl ekonom Lukáš Kovanda.

Zdražování ropy bude mít hned několik důvodů. Budou jimi omezování produkce ze strany kartelu OPEC či rostoucí globální poptávka po palivech v souběhu s podprůměrnými zásobami v USA. Očekává se také snížení základní úrokové sazby v USA, které povede k oslabení dolaru.

"Dopad do cen pohonných hmot v ČR tak kvůli uvedeným faktorům bude v souhrnu takový, že je třeba počítat s růstem cen. Koruna sice může vůči dolaru dále zpevnit a čínská ekonomika, největší světový dovozce ropy, se stále zadrhává, ale tyto faktory nebudou stačit," dodal ekonom.

Témata:  pohonné hmoty

Aktuálně se děje

21. dubna 2024 6:17

Peskov: Rozhodnutí americké sněmovny bylo „očekávané a předvídatelné“

Sobotní souhlas Sněmovny reprezentantů USA s dlouho odkládaným balíčkem pomoci pro Ukrajinu ve výši 61 miliard dolarů zabije ještě více Ukrajinců, uvedl podle agentury AFP Kreml.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy