Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pavel a von der Leyenová se místo Bruselu sejdou v Praze

Petr Pavel
Petr Pavel
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Petr Pavel a Ursula von der Leyenová se nakonec setkají až počátkem května v Praze. Oba politici měli dnes jednat v Bruselu, kde je český prezident na třídenní pracovní návštěvě. Předsedkyně Evropské komise ale musela z rodinných důvodů z belgické metropole odcestovat.

Pavel už ve čtvrtek avizoval, že se dnes s předsedkyní Evropské komise nesetká. "Zítra budu pokračovat setkáními s představiteli Evropské unie, bohužel bez Ursuly von der Leyen, která z osobních důvodů nebude v Bruselu přítomna," sdělil novinářům.

V pátek vysvětlil, že předsedkyně Evropské komise je nepřítomná s ohledem na rodinné záležitosti. "Před chvílí jsme měli telefonát, kdy vyjádřila lítost nad tím, že jsme se sejít nemohli. Navrhla setkání v Praze. Připravujeme ho na 2. května, na odpoledne, abychom projednali to, co jsme spolu chtěli projednat," řekl český prezident.

Von der Leyenová v telefonátu poděkovala Pavlovi za českou solidaritu s Ukrajinou. "Diskutovali jsme o českých plánech další vojenské pomoci Ukrajině, konkrétně o dodávkách, nákupech a produkci munice," uvedla na twitteru.

Pavel se dnes setkal s předsedou Evropské rady Charlesem Michelem. Politici se shodli na významu jednoty v době nelehkých výzev, kterým Evropa čelí. "Patří k nim Čína i budoucnost Ukrajiny. Čekají nás rozhodnutí složitá, ale zásadní pro stabilitu života v EU, tedy i ČR. Společně jsme silnější," napsala hlava státu na twitteru.

Témata:  Petr Pavel Ursula von der Leyenová

Související

Aktuálně se děje

15. září 2025 8:24

Agáta Hanychová a dovolená s Prachařem. Tyhle vzpomínky nevymaže

Agáta Hanychová zažila spoustu romantických dovolených s řadou životních partnerů. Jen jedna je ale opravdu nezapomenutelná. A její současný manžel Mirek Dopita bude možná zklamaný, že se nejednalo o pobyt s ním. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Energetika, ilustrační fotografie.

Komentář

Kdy fixovat ceny energií? Vyplatí se sledovat i vývoj v Německu

Okamžitá cena velkoobchodní elektřiny v Německu dnes klesla nejníže od začátku letošního roku, na úroveň 8,83 eura za megawatthodinu. Signalizuje takto nízká cena na klíčovém evropském trhu také možné další zlevnění elektřiny v Česku, které je na německý trh poměrně úzce navázané? Vyplatí se českým domácnostem posečkat s fixací cen elektřiny, ale i plynu, jehož cenový vývoj je s vývojem cen elektřiny spjatý?