reklama

"Pan prezident nemá žádné oficiální a věrohodné informace, které by ho měly vést k revidování jeho předchozího výroku. A obsah dopisu od předsedy Babiše na tom nic nemění," uvedl Pražský hrad pro ČTK.

ANO ve čtvrtek oznámilo, že sesbíralo dostatek podpisů pro vyvolání hlasování o nedůvěře, kterým hrozí vládě kvůli setrvání Rakušana v pozici ministra vnitra. Předsedkyně poslaneckého klubu Alena Schillerová ale zároveň uvedla, že zatím podpisy do Sněmovny odevzdávat nebude.

Premiér Petr Fiala (ODS) už ve středu řekl, že se nehodlá sejít s Babišem kvůli Rakušanovi. Nevidí totiž důvod k odvolání ministra vnitra z kabinetu. Podle předsedy občanských demokratů jde o další záminku, která především odvádí pozornost od problémů samotného Andreje Babiše. Neobává se ani možného hlasování o nedůvěře, pád vlády podle něj v takovém případě nehrozí.

Rakušan novinářům dříve ve Sněmovně řekl, že šifrovaný telefon prakticky nepoužíval z toho důvodu, že po nástupu do vládní funkce disponuje jiným zabezpečeným způsobem komunikace. "Není důležité, jaký telefon používáte, ale s kým mluvíte," podotkl.

Zařízení si Rakušan pořídil kvůli "reálnému podezření", že někdo odposlouchává prostory kanceláře. Informace ze schůzek, které v ní proběhly, se podle něj překvapivě rychle dostávaly do veřejného prostoru, ačkoliv jejich aktéry bylo minimum lidí. "Reagovali jsme tímto způsobem. Jestli jsem ho (telefon) použil dvakrát, třikrát, tak je to hodně," uvedl.