Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pavel považuje slovenského premiéra Fica za zklamání

Petr Pavel
Petr Pavel
Foto: Jan Nebřenský / INCORP images

Napětí ve vztazích mezi politickými reprezentacemi Česka a Slovenska je v posledních dnech patrné. Neuklidnil ho ani prezident Petr Pavel, který v bilančním rozhovoru po roce ve funkci vyjádřil zklamání ze slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD).

Podle Pavla je Fico zklamáním nejenom pro něj, ale i pro mnoho Slováků. Zdůraznil však, že nedochází k přerušení vztahů, ale pouze k pozastavení mezivládních konzultací. "To neznamená přerušení vztahů na úrovni vlád, to neznamená přerušení vztahů na úrovni prezidentů, parlamentů nebo občanů," vysvětlil v rozhovoru pro ČT.

Vztahy Česka a Slovenska jsou a budou nadstandardní, konstatoval prezident. "To, že zrovna v tuto dobu je premiérem na Slovensku člověk, který má výrazně odlišný názor na zásadní zahraničně politická témata, je jistou komplikací našich vzájemných vztahů, ale ne jejich přerušením," podotkl.

Pavel hodlá vyvíjet veškeré úsilí, aby byly mezi hlavami obou států zachovány vztahy na současné úrovni. Praha a Bratislava podle něj mají hledat shodu tam, kde se nabízí. "Ale pokud vláda usoudí, že ta konzultační jednání v tuto dobu by nepřinesla efekt, pak je třeba to respektovat," dodal.

Český prezident hodnotil i další zahraniční politiky, například americké prezidentské kandidáty. Joe Biden už si podle jeho slov splnil svoje. Zároveň přiznal obavu z návratu Donalda Trumpa do Bílého domu. "Já jsem ho zažil čtyři roky, takže musím říct – obávaná americká volba," konstatoval.

"Pro mnoho Američanů je ta binární volba mezi Donaldem Trumpem a Joem Bidenem vlastně zklamáním. Mnozí říkají – bez ohledu na to, jestli jsou to zástupci demokratů nebo republikánů, že tyto volby budou pro ně velice těžké, protože jak u jednoho, tak u druhého kandidáta mají prostě velké výhrady," nechal se slyšet.

Témata:  Petr Pavel Robert Fico Slovensko

Aktuálně se děje

12. dubna 2024 19:51

Ruská armáda je větší o 15 procent, než když napadla Ukrajinu. Varuje americký generál

Bez ohledu na výsledek války na Ukrajině bude Rusko větší, smrtelnější a více rozzlobené na Západ než bylo před jeho invazí. Prohlásil řekl ve středu nejvyšší americký generál.

Zdroj: Kateřina Skálová

Další zprávy