Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pavel: Prodloužení věku odchodu do penze musí vyhovovat různým profesím a zdraví

Petr Pavel
Petr Pavel
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Řešení uvažovaného prodloužení věku odchodu do penze musí být pružnější a vyhovovat lidem různých profesí a rovněž jejich schopnostem po zdravotní stránce. Nastupující prezident Petr Pavel to dnes řekl lidem na náměstí v České Kamenici na Děčínsku, kam zamířil při své jednodenní návštěvě Ústeckého kraje.

V České Kamenici ho vítaly davy lidí. Na dotaz týkající se transformace uhelných regionů, mezi něž Ústecký kraj patří, Pavel řekl, že by po ukončení těžby neměla být zajištěna pouze pracovní místa, ale také bydlení. Pavel po poledni z České Kamenice zamířil do Ústí nad Labem.

"Čím se lidé dožívají delšího důchodového věku, tím větší jsou nároky na důchodový systém a ten důchodový systém musí někdo financovat," vysvětlil lidem Pavel, proč se o prodloužení odchodu do důchodu uvažuje. Upozornil, že zatím nic není schváleno. "U někoho bude potřeba vytvořit podmínky, aby mohl pracovat třeba klidně do 70 (let), když bude chtít a bude na to mít, ale u jiných, kteří vykonávají těžkou práci a budou mít zdravotní problémy, bude muset být možnost odejít do důchodu dříve," míní Pavel.

Důchodová reforma se řeší zatím bezvýsledně od 90. let a zabývá se tím i současná vláda premiéra Petra Fialy (ODS). Základní parametry chystané reformy chce vláda veřejnosti oznámit v dubnu po projednání ve vládní pětikoalici. Reforma má podle Fialy zásadní význam, pokud chce stát zajistit, aby i lidé mladší 40 let měli šanci na důstojnou penzi. Věk pro odchod do důchodu je podle něj jen jedním z parametrů. Navýšení věku odchodu do důchodu se může dotknout nejdříve lidí, kteří půjdou do penze kolem roku 2040. Do roku 2030 se postupně zvyšuje věk až na 65 let pro všechny. Při zvažovaném zvyšování důchodového věku by se podle dřívějšího vyjádření premiéra rozlišily také náročné profese, které by mohly odejít na odpočinek dříve.

K transformaci regionů dnes Pavel řekl, že jde ruku v ruce zajistit pracovní místa, bydlení, služby a také třeba zjistit, zda bude lidem v těžbou postižených lokalitách vyhovovat životní prostředí. "Všechny problémy se musí řešit zároveň," dodal. Starosta České Kamenice Jan Papajanovský (Koalice pro Kamenici) ČTK řekl, že společná schůzka byla také věnována transformaci. "Náš region Severozápad se propadá, zatímco ostatní se daří posouvat," řekl Papajanovský. S Pavlem se také zastupitelé města bavili o zajištění zdravotní péče. Podobně laděnou schůzku absolvoval Pavel už ráno se starosty ze Šluknovského výběžku.

Cesta na sever Čech je jeho druhým výjezdem do regionů po volbách, minulý týden byl v Karlovarském kraji. V Ústí nad Labem si odpoledne prohlédne základní školu Mojžíř a sejde se s vedením Ústeckého kraje v krajském úřadě. Návštěvu zakončí Pavel na Univerzitě J. E. Purkyně, kde je na programu setkání se studenty a veřejností.

Témata:  důchody Petr Pavel

Aktuálně se děje

27. května 2024 21:54

Varšava zakročí proti ruským diplomatům v Polsku. Rusko reaguje

Polsko omezí ruským diplomatům pohyb na svém území, uvedl šéf polské diplomacie Radoslaw Sikorski. Varšava tak podle jeho slov reaguje na zapojení Ruska do hybridní války proti Evropské unii. Moskva reagovala slovy, že jde o další projev rusofobie, která údajně panuje v Polsku. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy