"Prezident republiky Petr Pavel navštíví ve středu dne 2. srpna 2023 Senát Parlamentu České republiky a od 12 hodin se zúčastní 15. schůze Senátu," uvedl Odbor komunikace KPR na webu Pražského hradu.

Patnáctá schůze horní parlamentní komory bude zahájena ve středu v 10 hodin. Na jejím programu, který je dostupný na stránkách Senátu, jsou uvedeny také žádosti prezidenta republiky o vyslovení souhlasu se jmenováním soudců Ústavního soudu.

Pavel v průběhu června navrhl senátorům tři kandidáty na ústavní soudce. Konkrétně jde o někdejšího místopředsedu Mezinárodního trestního soudu Roberta Fremra, místopředsedkyni Městského soudu v Praze Veroniku Křesťanovou a profesorku z katedry občanského práva Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně Kateřinu Ronovskou.

Na Ústavním soudu je už aktuálně volné místo po Vladimíru Sládečkovi, další tři židle se uvolní do konce kalendářního roku. Na začátku srpna skončí ve funkci předseda ÚS Pavel Rychetský a jeho kolega Ludvík David, na konci listopadu vyprší mandát Radovana Suchánka.

Prezident už od březnové inaugurace prosadil tři kandidáty na ústavní soudce, které na počátku června jmenoval do funkce. Jsou jimi bývalý předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa, profesor ústavního práva Jan Wintr a někdější prezidentka Soudcovské unie Daniela Zemanová.