Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pekarová a Dostálová považují protest odborů za část Středulovy kampaně

Josef Středula
Josef Středula
Foto: Facebook Josef Středula

Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) i poslankyně Klára Dostálová (ANO) vnímají sobotní demonstraci odborů jako součást prezidentské kampaně předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josefa Středuly.

Podle nich s tím může souviset i relativně nízká účast na demonstraci, kam podle policejních odhadů přišlo několik tisíc lidí. Pekarová Adamová i Dostálová v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News řekly, že někteří lidé nepřišli, protože nechtěli být součástí takové kampaně.

Podle Pekarové Adamové jsou důkazy o tom, že se při demonstraci sbíraly podpisy pro Středulovu prezidentskou kandidaturu. Přímo na pražském Václavském náměstí, kde se demonstrace konala, Středulovy petiční stánky nebyly, podle zpravodajky ČTK ale jeden byl u Hlavního nádraží, odkud část demonstrantů přicházela. Protestu se také účastnili stoupenci ČSSD, kteří přišli s transparentem podporujícím Středulovu kandidaturu.

"Je to nefér i vůči ostatním kandidátům," řekla Pekarová Adamová. Podle ní by měl záležitost prověřit Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí a případně započítat náklady na demonstraci do čtyřicetimilionového limitu nákladů na kampaň. Demonstraci proto považuje za zneužití protestujících pro Středulovy prezidentské ambice. "Možná proto jich přišlo tak málo," řekla.

Dostálová připomněla, že Středula už dříve ohlásil, že se bude o úřad hlavy státu ucházet. "Odbory pod vedením pořádaly demonstraci, tak se nabízelo, že to je zároveň prezidentská kampaň," řekla. Podle ní je možné, že část lidí, kteří měli stejné požadavky jako odbory, na demonstraci nepřišla, protože nechce být se Středulovou kandidaturou spojována.

Odbory se na demonstraci vymezily proti vládě, která podle nich dělá málo pro pomoc lidem v době vysoké inflace a že její kroky přicházejí pozdě. Vyzvaly ke zvýšení minimální mzdy a sociálních dávek, zamezení dalšího poklesu reálných platů a zastropování cen potravin či pohonných hmot. Poslední požadavek dnes Pekarová Adamová odmítla, podle ní by stát měl do trhu zasahovat jen výjimečně.

Témata:  Josef Středula Markéta Pekarová Adamová Klára Dostálová

Aktuálně se děje

14. července 2024 10:26

Netanjahu: Izrael zatím neví, jestli útok nepřežili velitelé Hamásu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu na sobotní tiskové konferenci řekl, že stále není jasné, zdali se armádě při sobotním útoku v Pásmu Gazy podařilo zlikvidovat dva velitele militantního hnutí Hamás. Informoval o tom server Times of Israel

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy