reklama

Reprodukční číslo udávající rychlost šíření koronaviru oproti pátku mírně stouplo na 1,04. Výši skóre to ale neovlivnilo. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Původně se indexem PES měla řídit opatření proti šíření koronaviru, ale nyní už jeho hodnota není relevantní, hlavním ukazatelů je pro vládu naplněnost nemocnic.

Ve srovnání s předchozím dnem se výrazně nezměnily čtyři základní ukazatele, z nichž se skóre počítá. Kromě zjednodušeného reprodukčního čísla se výpočet řídí průměrem počtu nakažených na 100.000 obyvatel za dva týdny, čtrnáctidenním průměrem nakažených mezi seniory a podílem hospitalizovaných, u nichž byla nákaza zjištěna až v nemocnici. Oproti pátku byl růst podílu hospitalizací sice minimální, statistici ale připočetli dva trestné body za jeho mezitýdenní nárůst.

Pátý stupeň PES má platit, když je rizikové skóre systému na 76 či více bodech ze sta. Nejvyšší hodnoty dosáhl index na začátku roku, kdy se tři dny držel na 90 bodech. Od 14. ledna, kdy klesl na 75 bodů, se už nedostal na víc než 73 bodů. Při loňském zavedení indexu PES ministerstvo uvádělo, že zmírnění opatření se má zvážit, zůstane-li index rizika aspoň sedm dní v nižším pásmu.

Minulý týden však ministr zdravotnictví Jan Blatný prohlásil, že index PES už nemá pro určování opatření význam, rozhodující je uvolnit přetížené nemocnice. Situace se podle něj nelepší, protiepidemická opatření přestala fungovat a nemocnice jsou na hraně kapacit. V pondělí vláda posoudí možná další zpřísnění, ve hře může být i omezení pohybu mezi kraji.

reklama