reklama

Miroslav Farkas podle ministra během 3,5letého věznění trpěl zdravotními potížemi, Markéta Všelichová je v lepším zdravotním stavu. Petříček to řekl na tiskové konferenci. Během vyjednávání se podle něj pracovalo i s možností propuštění do domácího vězení.

Petříček řekl, že osobně poděkoval za propuštění dvojice svému tureckému protějšku. Poděkování za korektní jednání a vstřícnost vyjádřil Turecku i premiér Andrej Babiš v prohlášení, které zveřejnil úřad vlády.

Ministr poděkoval zpravodajským službám. Odmítl, že by šlo o výměnný obchod.

Česká diplomacie se podle Petříčka snažila zlepšit podmínky odsouzených během celé doby jejich pobytu v tureckých věznicích. Postupně byli přesunuti do zařízení mírnějšího typu. Farkaš dostal potřebné léky.

Petříček na twitteru uvedl, že české úřady pracovaly i s možností přesunu Všelichové a Farkase do domácího vězení. "Nakonec se mohli vrátit do ČR," dodal. V posledních týdnech se jednalo o možném probačním propuštění, řekl novinářům. Repatriaci vězňů podle ministra bránilo to, že české právo jejich čin, za který byli v Turecku odsouzeni, nepovažuje za trestný. Turecko nakonec přikročilo k mimořádnému propuštění. Oba byli v roce 2017 odsouzeni k více než šesti letům vězení za spolupráci s kurdskými milicemi YPG, jež Turecko považuje za teroristickou organizaci.

Petříček řekl, že rodiny byly o propuštění informovány. Dvojici čeká lékařské vyšetření a pozorování v české nemocnici a dvoutýdenní karanténa. Ministr podotkl, že Farkas trpěl během věznění zdravotními problémy. Všelichová je v lepším zdravotním stavu, ale tři a půl roku věznění poznamená každého, řekl Petříček.

reklama