Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Turecko propustilo odsouzené Čechy, v případu se angažovali Zdechovský a BIS

Markéta Všelichová a Miroslav Farkas
Markéta Všelichová a Miroslav Farkas
Foto: EuroZpravy.CZ | Fotokoláž

Dva čeští občané Miroslav Farkas a Markéta Všelichová, kteří byli v Turecku odsouzeni v roce 2017 za terorismus, byli propuštěni na svobodu. Zpět do Česka přiletí dnes večer, řekl ČTK premiér Andrej Babiš (ANO). Nyní jsou na palubě českého vojenského speciálu. Oba byli odsouzeni za spolupráci kurdskými milicemi YPG, jež Turecko považuje za teroristickou organizaci, k více než šesti letům vězení.

Na sociálních sítích Babiš poděkoval Bezpečnostní informační službě (BIS) za roli, kterou v kauze sehrála. Premiér uvedl, že propuštění nebylo spojeno s žádnými podmínkami či přísliby.

Po návratu do vlasti čeká dvojici lékařská prohlídka, Babiš vyzval média, aby dvojici poskytla klid.

Téměř rok trvající náročné vyjednávání a citlivý postup krok za krokem nakonec vedl k úspěchu. Miroslav Farkas a Markéta Všelichová jsou volní. Díky všem, kteří se na snaze vrátit oba domů podíleli. @AndrejBabis, @RTErdogan, @TomasZdechovsky https://t.co/pp16rjoWkA

— BIS (@biscz) July 24, 2020

Mluvčí BIS Ladislav Šticha řekl ČTK, že propuštění uvězněných je výsledkem ročního vyjednávání, a to nejen zpravodajců. "Bylo to skoro rok trvající velmi citlivé vyjednávání krok za krokem. Nakonec se nám podařilo, i díky vynikajícím kontaktům, které s partnery ve zpravodajské službě v Turecku máme, vyjednat jejich propuštění bez jakýchkoli podmínek. Považujeme to za veliký úspěch," uvedl. Dodal, že poděkovat je třeba i dalším, včetně premiéra.

Podle Babiše k propuštění přispělo jeho loňské jednání s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem v Ankaře i jejich pozdější setkání na světových fórech. "Děkuju ministerstvu zahraničí, spravedlnosti a obrany. Ve finále na té logistice spolupracovali všichni a jsem rád, že se to povedlo. Absolutně nic jsme neslíbili, je to bez podmínek," řekl premiér novinářům později při návštěvě Chebu. Dodal, že zdravotní stav propuštěných nejprve zkontrolují lékaři. "Bylo by dobré, kdyby jim média dala trochu klidu, aby se dali do pořádku," uvedl. Jejich stav zároveň označil za dobrý.

V případu se angažoval i europoslanec Tomáš Zdechovský. Do vyjednávání se podle něj zapojili vedle Babiše i ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) a české tajné služby. "Mám obrovskou radost, že to takhle dopadlo," řekl ČTK Zdechovský. Sám byl v Turecku několikrát vyjednávat, jednání označil za jedna z nejtěžších, která zažil.

Mám obrovskou radost z propuštění #farkas a #vselichova z tureckého vězení a velmi děkuji za pomoc s vyjednáváním @TPetricek @biscz @AndrejBabis @EgemenBagis a velvyslanci Pavlu Kafkovi. pic.twitter.com/sXTLr21b7D

— Tomáš Zdechovský (@TomasZdechovsky) July 24, 2020

Farkase a Všelichovou zadržely turecké úřady na hraničním přechodu s Irákem v listopadu 2016. Při kontrole u nich Turci našli letáky a fotografie, které podle turecké strany svědčily o tom, že oba Češi patří ke kurdským milicím YPG. Soud v srpnu 2017 oba odsoudil na šest let a tři měsíce do vězení. Předloni v červenci verdikt potvrdil turecký nejvyšší soud. Ve vězení oba Češi strávili 44 měsíců a 11 dní, tedy více než polovinu trestu.

Témata:  Miroslav Farkas Markéta Všelichová Turecko Andrej Babiš Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) BIS (Bezpečnostní informační služba ČR)

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 16:44

Jaký bude jeho první krok? Už je jasno, co Trump udělá první den v úřadu

Zvolený prezident Donald Trump plánuje po svém nástupu do úřadu zahájit tvrdý postup vůči nelegální migraci prostřednictvím série exekutivních opatření. Tím chce splnit klíčový slib své volební kampaně a vyslat jasný signál, že hranice USA budou uzavřeny nelegálním přechodům a že osoby bez legálního pobytu, zejména ty s kriminální minulostí, mohou očekávat deportaci.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy