Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Petříček se vložil do kauzy ruského historika. Chce s EU řešit, jak mu pomoci

Tomáš Petříček
Tomáš Petříček
Foto: Facebook

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) chce s evropskými kolegy hledat způsob jak podpořit ruského historika Jurije Dmitrijeva, kterého soud poslal na 3,5 roku do vězení. Dmitrijevovo odsouzení dnes na twitteru označil jako nespravedlivé. Dmitrijev byl obžalován ze sexuálního násilí, vinu odmítal. Kritici považují proces za vykonstruovaný, zaměřený na diskreditaci historika a znehodnocení jeho díla.

"Historik Jurij Dmitrijev odhalil zločiny stalinismu, nalezl masové hroby více než 6000 lidí, včetně několika Čechů, kteří byli popraveni po zinscenovaných procesech. Nyní byl i on nespravedlivě odsouzen. Chci jednat s kolegy v EU, jak bychom mu mohli pomoci," uvedl Petříček.

Historian #YuryDmitriev has uncovered the crimes of Stalinism, locating the mass graves of more than 6,000 people, including several Czechs, executed in show trials. Now he too has received an unjust conviction. I want to discuss with colleagues from the #EU how we can help him. https://t.co/uwMUdCW5wD

— Tomáš Petříček (@TPetricek) July 23, 2020

Česká diplomacie Dmitrijevovo odsouzení kritizovala i v oficiálním stanovisku zveřejněném ve středu večer. "Odsouzení ruského historika a aktivisty Jurije Dmitrijeva k 3,5 letům odnětí svobody v pracovním táboře považujeme za cynické zneužití soudního systému k dalšímu pokusu ruských úřadů politizovat historii, monopolizovat si právo na výklad dějin a potírat pravdu o zločinech, jichž se sovětský systém dopouštěl na Rusech, Ukrajincích a dalších národech Sovětského svazu," uvedlo ministerstvo zahraničí.

Historik a ředitel karelské pobočky nevládního sdružení Memorial, které se zaměřuje na dokumentaci politických represí a ochranu lidských práv, byl zatčen v prosinci 2016. Obviněn byl z výroby dětské pornografie kvůli fotografiím, na kterých je jeho nahá adoptovaná dcera.

Dmitrijev tvrdil, že dokumentoval dceřin stav, protože od narození byla mimořádně hubená a často nemocná. Po více než ročním pobytu ve vazbě jej soud v dubnu 2018 zprostil obvinění, což je v ruské justici podle AFP "extrémně vzácný" úkaz.

O dva měsíce později byl ale badatel obviněn znovu - tentokrát z násilného chování sexuálního charakteru vůči své dceři - a ocitl se zpět ve vazbě.

Podle ochránců lidských práv je v pozadí Dmitrijevova pronásledování snaha úřadů zdiskreditovat historika a znehodnotit jeho vědeckou práci.

Známé osobnosti z různých zemí adresovaly letos v lednu prezidentovi Vladimiru Putinovi otevřený dopis s žádostí o zastavení historikova stíhání. Petici podepsala také řada českých osobností včetně bývalé mluvčí Charty 77 a někdejší české ombudsmanky Anny Šabatové, spisovatele Jáchyma Topola, bývalého vedoucího kanceláře prezidenta Václava Havla, nyní již zesnulého Luboše Dobrovského nebo novináře a bývalého generálního ředitele ČTK Petra Uhla.

Témata:  Tomáš Petříček Jurij Dmitrijev Rusko EU

Související

Aktuálně se děje

6. února 2026 21:00

6. února 2026 9:57

Česko zasáhlo zemětřesení. Bylo slabé, epicentrum mělo na jihu Čech

V Česku bylo během probíhajícího týdne zaznamenáno slabé zemětřesení. Přístroje ho zachytily v jižních Čechách, konkrétně na jihu od Českých Budějovic. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Petr Pavel a Andrej Babiš se setkali na novoročním obědě. (7.1.2026)

Prezident Pavel půjde příští týden na policii

Prezident Petr Pavel se chystá k důležitému kroku v aktuální kauze kolem SMS zpráv, které obdržel jeho poradce Petr Kolář. Jak hlava státu potvrdila v pátečním rozhovoru pro Radiožurnál, pravděpodobně již příští týden zamíří na policii, aby v celé věci podala vysvětlení. Kriminalisté se případem začali zabývat poté, co prezident upozornil na nestandardní komunikaci ze strany ministra zahraničí a předsedy hnutí Motoristé sobě Petra Macinky.