reklama

Vedení komunistů Petříčka kritizuje, udělal podle nich z ČR kolonii USA. Petříček to odmítl. "Pouze naplňuji programové prohlášení této vlády, koncepci zahraniční politiky České republiky, hájím zájmy naší země," řekl. Poznamenal, že komunistická strana má jiný pohled na zahraniční politiku a priority v této oblasti, proto se s ní ČSSD není ochotná o zahraniční politice bavit. "Naším cílem je soustředit se na naše členství v Evropské unii, na naše členství v Severoatlantické alianci," dodal.

Filipa kritizoval za jeho vyjádření o roli československých legionářů. Filip v rozhovoru pro ruský armádní deník Krasnaja zvezda kritizoval odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva z Prahy 6, které označil za "zločinné". Současně pochválil ruskou vládu za to, že nenutí místní úřady v Rusku ke svolení se stavbou pomníků československým legionářům, padlým v boji s ruskými bolševiky.

Vyjádření o legionářích Petříček označil za nekorektní, řešit by to podle něj měla Sněmovna. Na otázku, zda by měl Filip ve vedení Sněmovny skončit, Petříček řekl, že záležitost je na debatu Parlamentu a on takovou debatu očekává. "Já nejsem poslanec, tak bych ani nemohl hlasovat, nicméně pan Filip by se měl především omluvit za ta slova o československých legionářích, myslím, že byla nekorektní, myslím, že naši legionáři sehráli významnou roli při vzniku samostatného Československa," dodal.

Kvůli slovům pro ruský deník chce STAN, aby se Sněmovna od vyjádření Filipa distancovala. TOP 09 již minulý týden začala sbírat podpisy za odvolání šéfa komunistů z postu místopředsedy Sněmovny.

reklama